Home » Lajme » 170 kandidatë shqiptarë në zgjedhjet e majit në Itali

170 kandidatë shqiptarë në zgjedhjet e majit në Itali

Në zgjedhjet lokale dhe ato evropiane të 26 majit që do të mbahen në Itali po marrin pjesë edhe mbi 170 kandidatë me origjinë shqiptare, një rekord i ri për mërgatën në këtë vend.
E vetmja kandidate me origjinë shqiptare në zgjedhjet evropiane në Itali është Gerarta Ballo, që garon në zonën e Jugut, ku përfshihen: Abruzzo, Basilicata, Calabria, Campania, Molise, Puglia.
Albania News ka listuar emrat e të gjithë kandidatëve shqiptarë për zgjedhjet administrative.

Lista e kandidatëve:
Abruzzo
Marson Behari – UDC-Pescara Domani, Pescara
Bledar Ibra – lista “Pronti a rialzarci”, San Pio delle Camere, Aquila
Edlira Kacmoli – lista “La Vite”, Vacri – Chieti
Adnan Shahini – lista “Uniti per Vacri” Vacri, Chieti
Ergen Kamberi, lista “L’alternativa per Rapino”, Rapino – Chieti
Feniks Halimi – lista “Canzano è – solo insieme possiamo”, Canzano – Teramo
Calabria
Fred Bushaj – Insieme per un futuro migliore, Nocara – Cosenza
Emilia-Romagna
Ben Kulli – Forza Italia, Ferrara (intervista)
Ornela Sejdini – Partito Democratico, Ferrara (intervista)
Marco Caushi – Movimento 5 Stelle, Ferrara
Geraldi Lumi, Lista #FuturoGreen, comune di Argenta, Ferrara
Blendi Hila – Movimento 5 Stelle, Savignano sul Rubicone – Forlì/Cesena
Blerina Hila – Movimento 5 Stelle, Savignano sul Rubicone – Forlì/Cesena
Ledina Ndoj- “Fondamenta – Cambiamo Cesena dal basso”, Cesena – Forlì/Cesena
Ilda Beqo – Sinistra per Modena, Modena (intervista)
Emilian Stafa – Obiettivo Castelfranco Emilia, Castelfranco Emilia – Modena (intervista)
Silda Sulmina – Obiettivo Castelfranco Emilia, Castelfranco Emilia – Modena
Resli Bitincka – Forlì Bene Comune, Forlì/Cesena
Elona Demi – Per il Nuovo Comune, Sorbolo Mezzani – Parma
Alfred Pepa – Fratelli d’Italia, Reggio nell’Emilia
Kreshnik Gjergji, lista “Centrodestra unito per Casalfiumanese”, Casalfiumanese e lista “Uniti per Sala Bolognese”, Sala Bolognese – Bologna
Shpendi Zaja, Movimento 5 Stelle, Grizzana Morandi – Bologna
Filip Rroco – Forza Italia, Modena
Adeline Pashuku – Movimento 5 Stelle, Nonantola – Modena
Brunilda Kita – lista “Savignano Insieme”, Savignano sul Rubicone, Forlì-Cesena
Xhuana Dedja – lista “Castel San Giovanni Insieme”, Castel San Giovanni – Piacenza
Enea Alushi – lista “Prima Fusignano”, Fusignano – Ravenna
Marenglent Met’Hasani, lista “Centrosinistra per Cadelbosco di Sopra”, Cadelbosco di Sopra – Reggio Emilia
Roland Gjuraj – lista “Insieme per Guastalla”, Guastalla – Reggio Emilia
Katerina Dhana – lista ” Ricostruiamo Reggiolo”, Reggiolo – Reggio Emilia
Esmeralda Billa – lista “Progetto Civico”, Viano – Reggio Emilia
Dea Tojalli – lista civica per Villa Minozzo, Villa Minozzo – Reggio Emilia
Luigj Luli – Unione di Centro, Bellaria Igea Marina – Rimini
Henri Hasanbelliu – Forza Italia, Bellaria Igea Marina – Rimini
Arjola Hoxha – Movimento 5 Stelle, Bellaria Igea Marina – Rimini
Adrian Subashi – Movimento 5 Stelle, Bellaria Igea Marina – Rimini
Dritan Llulla, San Mauro Pascoli, Rimini
Clirim Ishmakej, lista “Rinascita Civica”, comune di Santarcangelo di Romagna, Rimini
Jasin Dauti, lista “FORLIfe – Vivere una città 2.0”, Forlì
Riza Lici, lista ” Valle del Pelago, comune di Pievepelago, Modena
Halim Suma, lista “Cittadini per Spilamberto”, comune di Spilamberto, Modena
Esmeralda Lulja, lista “Cittadini per Spilamberto”, comune di Spilamberto, Modena
Friuli Venezia-Giulia
Adel Ibrahimi – Lega Salvini, Osoppo – Udine
Blerina Halili – Fagagna Voliamo Insieme, Fagagna – Udine
Dejnada Kasa – Forza Pavia, Pavia di Udine – Udine
Denis Bendo – Coltiviamo il Futuro, Castions di strada – Udine
Roland Ndoci – Progetto Basiliano, Basiliano – Udine
Xhoana Bushi – Il Bene in Comune, Paluzza – Udine
Leonora Bytyqi – Turriaco Democratica, Turriaco – Gorizia
Lombardia
Sonila Alushi – Lista Gori, Bergamo (intervista)
Anisa Rama – Forza Italia, Bergamo
Borana Tartari – Partito Democratico, Bergamo (intervista)
Valbona Kalaj – Uniti per Unire, Canonica d’Adda – Bergamo
Ardian Xhakolli – Scegli Amo Rozzano, Rozzano – Milano
Lazer Sogja – lista “Bella Novate”, Novate Milanese – Milano
Esmeralda Sinanaj – Fratelli d’Italia, Mariano Comense – Como
Teuta Balliu – Malgrate per Tutti, Malgrate – Lecco
Xheimina Dervishi – Più Castiglione, Castiglione Olona – Varese (intervista)
Aurora Preleci – lista “Insieme per Castronno”, Castronno – Varese
Altin Hysenbelliu – Direzione Progresso, Remedello – Brescia
Altin Hysenbelliu, lista “Direzione Progresso”, comune di Remedello, Brescia
Klesi Balliu, lista “Tremosine comune da amare”, comune di Tremosine, Brescia
Xhensi Baku, lista “La civica città di Ghedi”, Ghedi, Brescia
Ilir Doka, lista “Lino Trentini Sindaco”, Ghedi, Brescia
Marche
Agur Mucaj – Vivere Ostra, Ostra – Ancona
Elda Basha – Uniti per Antonio Bravi, Recanati – Macerata
Fitim Bendaj – Idee in comune, Recanati – Macerata
Ina Karamani – Forza Popolare, Recanati – Macerata
Pranvera Rembi – Idee in Comune, Recanati – Macerata
Xhulio Masllavica – Forza Popolare, Recanati – Macerata
Klarita Grazhdani – Matteo Ricci Sindaco, Pesaro (intervista)
Elvin Gajtani – Lega Pesaro, Pesaro (intervista)
Fatmira Kajo – Una città in Comune, Pesaro
Emarilda Shindre – Alternativa Civica-Il Centrodestra per San Costanzo, San Costanzo – Pesaro
Oldrin Shkurti – Movimento 5 Stelle, Osimo – Ancona (intervista)
Piemonte
Admir Toto – Settimo Futura, Settimo Torinese – Torino (intervista)
Arli Dervishi – Almese Bene Comune, Almese – Torino (intervista)
Kristian Baci – Susa Futura, Susa – Torino
Akelina Konci – Forza Italia, Novi Ligure
Dashamir Kruja – Lista Civica ‘Biella è Gentile’, Biella (intervista)
Gentjan Rizo – Partito Democratico, Biella
Eldira Karaboja – Flora Sindaco, Galliate – Novara
Albi Korreshi – #GalliateForFuture, Galliate – Novara
Marsilja Rakipi – Galliate Condivisa, Galliate – Novara
Ferdinant Kasa – Partito Democratico, Casale Monferrato – Alessandria
Nada Zhiti – Progressisti per Casale, Casale Monferrato – Alessandria (intervista)
Armando Zotaj – Forza Italia, Casale Monferrato – Alessandria (intervista)
Tina Narkaj – Difesa e Ripresa, Casale Monferrato – Alessandria
Jozef Gjura – Vercelli con Maura Forte, Vercelli (intervista)
Lulzim Celiku – Bra Cambia, Bra – Cuneo
Blerina Pajtesa -“Uniti per Bra”, Bra – Cuneo
Jerina Gostini – Bra bene comune”, Bra – Cuneo
Juljan Gazulli – “Monviso per Bra”, Bra – Cuneo
Dhurata Kastrati – “Carlotta Boffa”, Alba – Cuneo
Mirela Gega – Verzuolo per tutti, Verzuolo – Cuneo
Mrike Lisi – Sinistra Saluzzese, Saluzzo – Cuneo
Matilde Gjondrekaj – Lista “Moderati per Saluzzo”, Saluzzo – Cuneo
Emanuela Toma – Lista “Città Democratica”, Saluzzo – Cuneo
Franceska Brruku – Insieme per Panero, Bra – Cuneo
Lorena Bejaj, lista “Maretto che rinasce”, comune di Maretto, Asti
Petrit Berxulli, lista “Creare futuro”, Comune di Montechiaro, Asti
Puglia
Uljana Gazidede – Democratici Ecologisti Progressisti per Bari, Bari (intervista)
Eva Meksi – Bari Bene Comune, Bari
Gëzim Volaj – Lega Salvini, Gioia del Colle – Bari
Ejell Pjeshka – Mastrangelo Sindaco, Gioia del Colle – Bari
Irene Pisku – Rimettiamo in moto la città, Corato – Bari
Kozma Mone – Rimettiamo in moto la città, Corato – Bari
Maurizio Danushi – Forza Italia, Corato – Bari
Lindita Byku – Partito Democratico, Rutigliano – Bari
Alban Haka – Amiamo Rutigliano, Rutigliano – Bari
Adelina Sadikaj – Giuseppe Mangiacotti Sindaco, San Giovanni Rotondo – Foggia
Artur Bregu – lista “Cascavilla Sindaco”, San Giovanni Rotondo, Foggia
Luljeta Moriseni – Lega Salvini, Lecce
Magdalena Rushaj – Puglia popolare, Lecce
Eljona Dasholla – Democrazia Cristiana, Lecce
Alessia Beqiri – Casapound, Lecce
Brunilda Tahirllari – Mesagne Democratica, Mesagne – Brindisi
Sicilia
Arijana Hasani – UDC, Mazara del Vallo – Trapani
Toscana
Petrit Malaj – Nardella Sindaco, Firenze (intervista)
Alida Qukaj – Punto a Capo, Firenze (intervista)
Aljon Kociu – Sinistra Civica, Firenze
Besnik Mehmeti – Firenze + verde, Firenze
Enzo Ilazaj – Partito Comunista, Firenze
Demir Mustafa – Firenze Città Aperta, Firenze
Aibla Danushi – Siamo Monterotondo, Monterotondo Marittimo – Grosseto
Erjada Bullari – Per Ponsacco con Francesca Brogi Sindaco, Ponsacco – Pisa
Andi Kondi – Per un’altra San Giovanni, San Giovanni Valdarno – Arezzo
Flavjana Simoni – Per un’altra San Giovanni, San Giovanni Valdarno – Arezzo
Engi Halilaga, PD – Liberi Uguali Progressisti, San Giovani Valdarno – Arezzo
Edlira Mimani – Movimento 5 Stelle, San Giovanni Valdarno – Arezzo
Mejreme Tabaku – Cortona Patria Nostra, Cortona – Arezzo
Alba Mataj – Vivi Castiglion Fibocchi, Castiglion Fibocchi – Arezzo
Leonatina Pepaj – Per un’altra San Giovanni, San Giovanni Valdarno – Arezzo
Mersim Fetahi – Uniti per il futuro di Castel San Niccolò, Castel San Niccolò – Arezzo
Donatela Hodaj – Città al Centro, Castiglione Fiorentino – Arezzo
Ina Dhimgjini – Candidato sindaco Livorno a Misura, Livorno (intervista)
Arben Demiri – Livorno a Misura, Livorno
Kujtime Hoxha – Demos, Prato
Bahri Gurra – Demos, Prato
Mirushe Koci – Forza Italia, Prato (intervista)
Moreno Paloka – Agliana Insieme, Agliana – Pistoia
Vojsava Meciti – Fratelli d’Italia, Agliana – Pistoia
Andi Bisku – Monsummano che Vogliamo , Monsummano Terme – Pistoia
Mirela Thomai – Lega Salvini premier, Empoli
Laura Rapi – lista PD, Castelfiorentino – Firenze
Verona Jaku – Lega Salvini, Castelfiorentino – Firenze
Olsien Vefa – lista “Cittadini di Sinistra”, Castelfiorentino – Firenze
Vilson Pjetri – Movimento 5 Stelle , Castelfiorentino – Firenze
Daniel Abazaj – lista “Altrapolitica”, Certaldo – Firenze
Trentino Alto-Adige
Arbian Dobrozi – Agire per il Trentino, Borgo Valsugana – Trento
Gjulnear Rexhepi – Borgo-Olle uniti per il cambiamento, Borgo Valsugana – Trento
Gilda Kodra – Levico e frazioni al centro, Levico Terme – Trento
Nikolle Nonaj – Impegno x Levico, Levico Terme – Trento
Pashk Vukaj – Levico e frazioni al centro, Levico Terme – Trento
Umbria
Aleksander Muzhani – Insieme per Bastia, Bastia Umbra – Perugia (intervista)
Elona Gaxha – Patto x Foligno, Foligno – Perugia (intervista)
Sara Metushi – Più in Alto, Foligno – Perugia
Shkelqim Xhaferri – Massimo Messi Candidato Sindaco, Preci – Perugia
Visjan Islami – Patto x Foligno, Foligno – Perugia
Rovena Gjoni – lista “Terni Immagina”, Terni
Artur Rexho – lista “Terni Immagina”, Terni
Alfonc Makaj – Forza Italia, Terni
Amid Alilaga – lista “Prima Terni”, Terni
Veneto
Agim Lorenzo Danaj – Candidato Sindaco “5 Stelle”, Spinea – Venezia
Adrian Abazi – Movimento 5 stelle, Spinea – Venezia
Alessia Berhami – Ort, Ormelle – Treviso
Eni Beqini – Preganziol Viva, Preganziol – Treviso
Etmond Miraka – Liga Veneta, Preganziol – Treviso
Skender Bytyci – Martino de Marchi Sindaco, Paese – Treviso
Alida Shaba – Siamo Rovigo, Rovigo
Ardit Kodra – Obiettivo Rovigo, Rovigo
Enkelejda Borakaj – Rovigo più, Rovigo
Mirela Tafa – Forza Rovigo, Rovigo
Sara Llaftiu – lista “Vazzola insieme”, Vazzola, Treviso

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch