Home » Archive for Nëntor, 2013

Për nderë të 28 Nëntorit, kryetari i Preshevës z. Ragmi Mustafa ishte mysafir i ftuar nga kryeministri shqiptar Z. Rama në qytetin e Vlorës heroike

Kryetari i Komunës së Preshevës Z. Ragmi Mustafa së bashku me kryeministrin Rama e kryeparlamentarin Meta kanë bërë homazhe dhe vunë kurora në varrin e atij që cilësohet si “Babai i Kombit”, Ismail Qemali, emrit të të cilit i atribuhet pavarësia e vendit, 101 vjet më parë.  Z, Mustafa nga Sheshi i Flamurit tha: të gjithë shqiptarëve kudo që janë, urime dhe gëzuar pavarësinë... 

Në Preshevë festohet dhe protestohet për nder të Ditës së Flamurit “28 Nëntori”

  Letër protestuese       Sot jemi tubuar  të festojmë dhe njëkohësisht të protestojmë ndaj diskriminimeve  sistematike të cilat po i  bënë garnitura shtetërore serbe jo vetëm për përdorimin e lirë të flamurit kombëtarë, por edhe diskriminimeve të shumta në sferat e jetës shoqërore dhe politike ndaj shqiptarëve të  Luginës së Preshevës. Zërin tonë nga ky tubim... 

28 nëntori në Preshevë, festë dhe protestë

Më 28 nëntor Lugina e Preshevë do të festojnë por edhe do të protestojë. Kështu të enjten nga ora 13 ftohen gjithë qytetarët që të marrin pjesë masovikisht në protestën gjithë popullore që do të mbahet në qendër të Preshevës. Festa e ditës së flamurit për Luginën e Preshevës do të jetë edhe festë por dhe protestë.Protesta gjithëpopullore do të organizohet nga forumet... 

Karadaku dhe familjet me ndihma humanitare lirohen nga taksat e legalizimit

Këshilli komunal ka vendosur sot që Karadaku i Preshevës dhe familjet që varen nga ndihmat humanitare të lirohen nga taksa e legalizimit. Një lehtësim do të kenë edhe vendbanimet në fshatra. Këshilli komunal  ka diskutuar në përpikëri mbi taksat ndërtimore dhe të qirasë. Gjatë kësaj mbledhje është marrë vendim që në  zonën e Karadakut dhe ata të cilët varen nga ndihmat... 

Të gjithë shqiptarëve kudo që janë: Gëzuar Festat e Nëntorit!

Të gjithë shqiptarëve kudo që janë:                                             Gëzuar Festat e Nëntorit!               Përvjetorin ngritjes së Flamurit të kastriotëve në Krujën e çliruar nga pushtuesit otoman;               Përvjetori i shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë Natyrale;               ... 

SHTKK – G Ë Z U A R 28 NËNTORI- FESTA E FLAMURIT

SHOQATA PËR TRASHËGIMI DHE KRIJIMTARI KULTURORE E LUGINËS SË PRESHEVËS NË PRESHEVË URON 28 NËNTORIN-DITËN E FLAMURIT TË GJITHË SHQIPTARËVE TË LUGINËS SË PRESHEVËS, TË TROJEVE SHQIPTARE SI DHE NË DIASPORË, DUKE I DASHUR SHËNDET, PUNË TË MBARË, BASHKIM KOMBËTAR, PROSPERITET DHE SUKSESE.   G Ë Z U A R  28 NËNTORI- FESTA E FLAMURIT     PRESHEVË, MË 27 NËNTOR 2013                     ... 

Rrëfimi për shqiptarët shpëtimtarë të hebrenjve i tregohet botës

Rrëfimi për shqiptarët shpëtimtarë të hebrenjve i tregohet botës “Shqipëria ishte një prej shteteve të vetme në Evropë që kishte më shumë hebrenj në fund të luftës sesa në fillim të saj”, ka thënë Michael Berenbaum, ish-drejtor i projektit të Muzeut Memorial të Holokaustit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Një pasqyrë e plotë e shpëtimit doli në pah vetëm... 

Dr Andrea Kleiner – Kujdes zemrën

Cilët janë faktorët më të rëndësishëm që sjellin rreziqe për zemrën dhe sulmin në tru? Kategoria e parë janë faktorët e shmangëshëm me ilaçe dhe mënyra jetese, kategoria e dytë janë ato ta pavarur nga vullneti ynë, pra, të pashmangëshëm. Në kategorinë e parë hyjnë pirja e duhanit, diabeti, presioni i lartë i gjakut dhe niveli i lartë i kolesterolit në gjak. Mund të... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress