Home » Archive for Qershor, 2015

Populli që po vdes për së gjalli !

Mos o zot ! një popull që e nisi (e filloj) botën të zhduket me vetdëshirë. Sepse shpesh këtu veprimet pozitive janë më të vështira të ndodhin midis njerëzve se sa veprimet negative, domethënë në ato që quhen vende të qytetëruara gjenden gjithmonë forca që i afrojnë njerëzit, intelektualët, njerëzit e njohur me njëri-tjetrin.Për fat të keq me ne shpesh ndodh e kundërta.... 

Bujanoc – Fëmijët në pushime verore, ushtarët në objektet shkollore

Gjatë muajve  korrik dhe gusht të këtij viti do të ndryshojë infrastruktura  në disa objekte shkollore në komunën e Bujanocit.   E gjithë kjo do të realizohet falë bashkëpunimit të Ushtrisë Amerikane, Gardës së Ohajos dhe Ushtrisë së Serbisë, ndërsa punimet është paraparë të kryhen midis datave 6 korrik dhe 25 gusht. “ Është paraparë të renovohen objektet e Çerdhes... 

Grafiti në Prishtinë , fol Glauk Konjufca!

Para pak çastesh një grup i të rinjëve në rrugët e  lagjes “Dragodan” kanë vurë mbishkrime kundër amsadorëve në Kosovë.  Në këto mbishkrime kërkohet shkruarja në shtëpi të disa ambasadorëve që operojnë në Kosovë. E pëditshmja “ Zëri” e quajti Aksion kundër amsadorëve në Kosovë. (28.06.15 ) Kurse  qytetari Shpend Bajrami  e tha : “Fillimi i fundit të... 

Partia Republikane, në konferencën për shtyp, prezanton zyrtarizmin e saj

Në Qendrën Mediale të Beogradit, të premten e 26 qershorit, Partia Republikane prezantoi zyrtarizimin e regjistrimin e saj, si subjekt politik i licencuar, i cili rreth vetes grumbullon pakicat kombëtare në Serbi. Në këtë konferencë shtypi, merrnin pjesë krerët udhëheqës të Partisë Republikane, në ballë me liderin e saj Nikolla Sandulloviq dhe përfaqësues të tjerë partiak nga... 

Parimi i filozofisë së shtetit

 Shteti është racionalja në vetvete dhe për vete.Ky është unitet thelbësor ësht një qëllim absulut dhe ky qëllim është final ku ka të drejtë sovrane përballë individve, detyra më  e lartë e të cilëve është të jenë pjestarë të shtetit.   Nëse e barazojmë shtetin  me shoqërinë civile dhe në qoftë se e destinojmë shtetin për sigurinë dhe mbrojtjen e pronës... 

Kadaresë i qofshim falë !

” Zoti asht i madh. I kjoshim falë atij të lumit që ka krijue vdekjen, se përndryshe njerëzit do t’kishin me kenë gjithmonë skllav të tiranve. Edhe kta do t’desin nji ditë e ti duhet të jetojsh vetëm sa me tregue. Kurrgja në mos kjosh i zoti me ba, rrno vetëm për me tregue. A e kupton ç’ka due me t’thanë? Mbaruen të tjerët, mbarojmë na, mbaron dhe ti:... 

Politikanët pasanik nuk ia dinë hallin fukarasë?!…

Këto ditë portale, gazeta, radio e televizione qofshin ato publike apo private ishin të mbushura me plotë të dhëna nga Agjencioni kosovar kundër korrupsionit. Është fjala për paraqitjen e pasurisë të politikanëve tanë dhe të gjithë ata që i lexuan apo i dëgjuan ato shifra marramendëse për kushtet e Kosovës, pa fije dyshimi kuptuan se ai kapital i kapërcente të gjithë kufijtë... 

Kryetari i Preshevës z. Mustafa, uron z. Rama për fitoren në zgjedhjet Vendore në Republikën e Shqipërisë

I nderuar kryeministër: Edi Rama, Më lejoni që në emrin tim dhe në emër të Partisë Demokratike Shqiptare , të ju përgëzoj për ngadhënjimin e partisë  Tuaj në zgjedhjet Vendore në Republiken e Shqipëris. Kjo fitore shpreh qartë mbështetjen e qytetarëve Shqiptar ndaj vizionit dhe lidershipit tuaj dhe përkrahjen e tyre ndaj hapave të guximshëm që keni ndërmarrë për dy vite... 

Subjektivi i burimit të moralit politik

Ali Hertica   Antirealizmi moral është ajo ide ku veprimi,në vetvete,nuk përshkruhet si bartëse i së mirës dhe i së keqes.Nuk dallohet ndonjë gjë e veçantë,për shembull në mosmbajtjen e premtimit që të tregoj se është keq të mos e mbash premtimin dhe kështu ,të vëresh se njerëzit faktikisht zhgënjehen ashtu siç po zhgënjehet qytatari i Kosovës nga premtimi i paskrupullt... 

Në Zarbincë, shënohet dita e të dëbuarve nga Malësia e Bujanocit

Partia Republikane, të martën e 23 qershorit, në Bashkësinë Lokale të Zarbincës, në përkujtim të ditës së të dëbuarve nga Malësia e Bujanocit, gjatë vitit 1999, organizoi një tribunë politike dhe shtroi një Iftar të përbashkët me rastin e muajit të bekuar të Ramazanit. Në takimin e 23 qershorit, ditës së të zhvendosurve nga Malësia e Bujanocit, kishin dalë udhëheqës... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch