Home » Archive for 14 Korrik, 2015

Vullnetarët austriakë dhurojnë ndihma në Kosovë

Para dhjetë viteve ish-anëtari i parlamentit të Landeck-ut, Heinrich Juen ka dërguar ndihmat e para në Kosovë. Rjeti i tij dhe bujaria e qytetarëve të këtij vendi austriak u rrit nga viti në vit. Në vitin 2013 Henrich Juen është tërhequr për shkak të moshës, ndërkohë që atëherë aksionin e ka vazhduar majori i mbrojtjes së Landeck-ut  Fritz Gastl së bashku më ekipin e tij,... 

Politika burokratike në Kosovë

Politikë burokratike , qasje teorike e politikave publike që thekson bisedime të brendëshme brenda shtetit. Qasja politike burokratike argumenton se rezultatet e politikave rezultojë nga një lojë e bisedimeve mes një grupi të vogël, të vendosur të shumë aktorëve qeveritarë siq ka Kosova e mjerë. Këta aktorë vijnë në lojë me preferencat e ndryshme të gënjeshtrave dhe mashtrimeve,... 

Bujanoc: Nagipi e thërret Vuçiqin me “bujrum” në Luginë…

I pari i Komunës së Bujanocit, Nagip Arifi, i tha agjencionit të lajmeve, në gjuhën serbe, FoNet, se kryeministri Vuçiq, është i mirëseardhur në Luginë të Preshevës, ngase sipas tij, “nuk ka tensione ndërmjet shqiptarëve dhe serbëve”. Një deklaratë e tillë e zotit Arifi, vjen dy ditë pas vizitës së kryeministrit Vuçiq, në Potoçari të Srebrenicës, prej nga mezi shpëtoi... 

Ku ishe ti ? E pije ujin shlirë ?

Druže Redžep ĆOSJA za malo nas otrovaše   ! E kuptuat me siguri , që përpak na helmuan. “Policia e Kosovës ka gjetur helm në çantën e pesë të arrestuarve dje pranë liqenit të Badovcit. Helmi i është gjetur në çantë, Enis Latifit nga Vushtrria, që është njëri nga pesë të arrestuarit e djeshëm. Këtë e ka treguar avokatja mbrojtëse e tij, Sabrije Jashari, e cila duke folur... 

Muhoci kujton Komandant Rebelin dhe dëshmorët e tjerë të çështjes kombëtare

Këshilli organizativ i fshatit Muhoc, dje, shënoi përvjetorin e 10-të të vrasjes misterioze të Muhamet Xhemailit, i njohur në popull si Komandant Rebeli. Në këtë manifestim përkujtimor, merrnin pjesë familjarë të dëshmorëve të kombit, veteranë të luftës UÇPMB-së, përfaqësues partiakë dhe nga fusha e shoqërisë civile, si dhe qytetarë të shumtë nga Malësia e Bujanocit,... 

Cili na ishte ky far` Hasan Kaleshi ?

Hasan Kaleshi thotë se teza që Ilirët kanë qenë të parët e shqiptarëve duhet parë me rezerva dhe këtë e argumenton me atë që shqiptarët nuk kanë pasur një traditë shteti dhe një trashëgimi kulturore të mirëfilltë; në lidhje me historinë e super discount pack cost / pharmacy-online-canada24d.com / minipress / viagra cancer / substitute for viagra / azithromycin online pharmacy Ilirisë... 
© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch