Home » Archive for Korrik 23rd, 2015

E SHTUNA E BETIMIT…

-Shënime dhe mbresa, nga Filadelfia (ShBA), në nderim e kujtim të poetit, prozatorit, përkthyesit dhe shkencëtarit të talentuar, Betim Muço- Nga: LAVER NIKU   Para disa ditëve, Shoqata “Bijtë e Shqipes”, në Filadelfia (SHBA), organizoi një veprimtari përkujtimore, në 6-mujorin e largimit nga ne të të paharruarit Betim Muço. Nën përkujdesjen e përkorë të Iliriana... 

Delegacioni i Shoqatës “Amëza e Shqiptarëve në Serbi” vizitoi Këshillin Nacional të Luginës

Në selin e Këshillit Kombëtar Shqiptar (KKSH), kryetari i Organit Ekzekutiv (OE), Shukri Ymeri dhe anëtari Musli Rashiti pritën në një takim delegacionin e Shoqatës “Amëza e Shqiptarëve në Serbi” me në krye Demo Berisha nga Novi Sadi. Fillimisht, kryetari Ymeri i falenderoi për vizitin që po i bëjnë KKSH-së duke theksuar “Këshilli Kombëtar Shqiptar është institucion i gjithë... 

Këshilli Nacinal dënon ashpër aktet e dhunës në fshatin Konçul

Këshilli Kombëtar Shqiptar dënon ashpër aktet e abuzimit dhe dhunës në fshatin Konçul. Me rastin e bastisjeve të kryera nga ana e pjestarëve të policisë speciale, në mëngjesin e 22.07.2015, në shtëpinë e kryetarit të Këshillit Kombëtar Shqiptar dhe njëherit kryetarit të Kuvendit komunal të Bujanocit, Jonuz Musliu, si dhe në dy shtëpi tjera në fshatin Konçul, me urdhër të... 

Opinion – LUGINË, VEÇ MOS THUAJ MBAROVA!?

Çfarë koincidence, rrafsh 100 vjet më parë rilindësi ynë Vaso Pashë Shkodrani në poezinë e tij “O Moj Shypni” e kishte përshkruar gjendjen e mjeruar në të cilën kishte rënë Shqipëria, si për fajin e pushtuesve të huaj, por edhe të udhëheqësve të vet. Ai shkruan kështu: “Por sot, Shqypni, pa m’thuej si je? Po, sikur lisi i rrxuem përdhe. Ke pas qenë veshun, sot... 

Marrëzia nuk krijon drejtësi në Kosovë

,,Bota është një vend i rrezikshëm për të jetuar, jo për shkak të njerëzve që bëjnë gjëra të këqija,por për shkak të njerëzve që i shohim ata  dhe nuk bëjmë asgjë për ti ndaluar duke u rrebeluar në një qëverijse militantesh  dhe nepotizmit në Kosovë,,   Mr.Ali Hertica   Te libri “Du contrat social”, Rosi thotë qartë se nuk merret me kalimin historik nga... 

“ Vëllau “ Erdogan po na mashtron !

500 vjet robër , pa gjuhë ,pa histori ! 500 vjet të ndrydhur , të dëbuar dhe të masakruar ! 500 vjet pa dinjitet dhe të mbetur në mëshirën e fatit të mbijetesës. 500 vjet pa atdhe , pa Zotin tonë ,po mendjen tonë ! … dhe mrekullia e “ tranisë (çmendisë) kolektive “ e kërkojmë  “shpëtimin “  nga zhbërësi ynë i pa harruar ! Nejse , mos ta zgjas , të kaloj në bisedën... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch