Home » Archive for Korrik 27th, 2015

Enver Hoxha , islamist i mëshehur ? (Pjesa e parë)

Pas rënies së komunizmit, u krijua një vakuum shpirtëror në shtetet ish-komuniste e një ndër to edhe Shqipëria, të cilat reaguan menjëherë për të mbushur boshllëkun me të ashtuquajturën ëndrrën e mirëqenies perëndimore por dhe me ri-gjallërimin fetar, i cili i dha një impuls komuniteteve fetare deri atëherë “të fjetura” dhe të errësuara nga e ashtuquajtura “fe e rreme”... 

Kur librin e shkruan zemra…

(Duke lexuar: “Ju dua më shumë se veten”,  i autorit Viron Kona) Nga: Bashkim Saliasi B.Saliasi   Kur mbarova së lexuari librin më të ri të shkrimtarit Viron Kona  “Ju dua më shumë se veten!”, instinktivisht kalova dorën mbi sy, si të doja të largoja një ëndërr. Ishte një ëndërr e bukur, si ato që sheh Vironi,  në një ag maji. Në atë mëngjes të qelqtë,... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch