Home » Archive for Korrik, 2015

Ngritja e revoltës shptim i popullit

Kosova sot jeton – e pranon verbërisht të jetojë! – në pellgun e padrejtësisë. Si rrjedhim, Kosova nuk ka fuqi të mjaftueshme për hedhjen e bazave të një shoqërie civile sespe qeveria esht e brisht, e shoqeria eshte shum e qytetëruar, një shoqërie ku hesh para krimit e shëtitja e lirë e kriminelit lejohen nga kurajo civile e një popullsie dhe qeveris se ndërgjegjësuar... 

Shqiptarët e Medvegjës,Bujanocit e Preshevës të diskriminuar kurse pakica Serbe e Kosovës duan frekuenca,asosacion e njësi të veçanta të Policisë e Forcave të Armatosura

Pakica Serbe në Kosovë kërkojn :   –       Kanal të veqantë në televizionin qendror publik  (Ky kanal i tv-ës publike  tani është duke funksionuar ), –       Frekuenca të veçanta për telefonin mobile dhe fikse , –        Asosacion të Komunave me kompetenca ekzekutive , –       Njësi të veçanta  në kuadër të Policisë... 

“Buka “ e frigasve dhe frigjët serb

“Herodoti shkruan se faraoni Psammetich I. kishte dashur të vendosë se cila ishte gjuha më e lashtë në botë (tek zëri në frengjisht thuhet, cili ishte kombi NATION, populli më i lashtë në botë ). Për këtë arsye ai kishte dhënë bariut të vet dy fëmijë të sapolindur duke i ndaluar rreptësisht që fëmijët të dëgjojnë ndonjë fjalë dhe për këtë bariu duhej të kujdesej.... 

Në UNESCO – Kosova , vetëm me lashtësinë e saj historike

Jemi një popull i përçudnuar si e thot Kadareja Më therri syrin lajmi  “sensacional” nga Kosova: “Diplomacia kosovare përdor shkatërrimin e xhamive në lobimin për UNESCO “ . Në rregull , edhe kjo kishte me qenë për mbrojtje të Unesco-s . Por , ju merr mendja se me kisha e xhamija e mbrojmë antikitetin dardan-ilir-shqiptar të Kosovës. Me çka krenohet e kaluara e jonë? Si po... 

E SHTUNA E BETIMIT…

-Shënime dhe mbresa, nga Filadelfia (ShBA), në nderim e kujtim të poetit, prozatorit, përkthyesit dhe shkencëtarit të talentuar, Betim Muço- Nga: LAVER NIKU   Para disa ditëve, Shoqata “Bijtë e Shqipes”, në Filadelfia (SHBA), organizoi një veprimtari përkujtimore, në 6-mujorin e largimit nga ne të të paharruarit Betim Muço. Nën përkujdesjen e përkorë të Iliriana... 

Delegacioni i Shoqatës “Amëza e Shqiptarëve në Serbi” vizitoi Këshillin Nacional të Luginës

Në selin e Këshillit Kombëtar Shqiptar (KKSH), kryetari i Organit Ekzekutiv (OE), Shukri Ymeri dhe anëtari Musli Rashiti pritën në një takim delegacionin e Shoqatës “Amëza e Shqiptarëve në Serbi” me në krye Demo Berisha nga Novi Sadi. Fillimisht, kryetari Ymeri i falenderoi për vizitin që po i bëjnë KKSH-së duke theksuar “Këshilli Kombëtar Shqiptar është institucion i gjithë... 

Këshilli Nacinal dënon ashpër aktet e dhunës në fshatin Konçul

Këshilli Kombëtar Shqiptar dënon ashpër aktet e abuzimit dhe dhunës në fshatin Konçul. Me rastin e bastisjeve të kryera nga ana e pjestarëve të policisë speciale, në mëngjesin e 22.07.2015, në shtëpinë e kryetarit të Këshillit Kombëtar Shqiptar dhe njëherit kryetarit të Kuvendit komunal të Bujanocit, Jonuz Musliu, si dhe në dy shtëpi tjera në fshatin Konçul, me urdhër të... 

Opinion – LUGINË, VEÇ MOS THUAJ MBAROVA!?

Çfarë koincidence, rrafsh 100 vjet më parë rilindësi ynë Vaso Pashë Shkodrani në poezinë e tij “O Moj Shypni” e kishte përshkruar gjendjen e mjeruar në të cilën kishte rënë Shqipëria, si për fajin e pushtuesve të huaj, por edhe të udhëheqësve të vet. Ai shkruan kështu: “Por sot, Shqypni, pa m’thuej si je? Po, sikur lisi i rrxuem përdhe. Ke pas qenë veshun, sot... 

Marrëzia nuk krijon drejtësi në Kosovë

,,Bota është një vend i rrezikshëm për të jetuar, jo për shkak të njerëzve që bëjnë gjëra të këqija,por për shkak të njerëzve që i shohim ata  dhe nuk bëjmë asgjë për ti ndaluar duke u rrebeluar në një qëverijse militantesh  dhe nepotizmit në Kosovë,,   Mr.Ali Hertica   Te libri “Du contrat social”, Rosi thotë qartë se nuk merret me kalimin historik nga... 

“ Vëllau “ Erdogan po na mashtron !

500 vjet robër , pa gjuhë ,pa histori ! 500 vjet të ndrydhur , të dëbuar dhe të masakruar ! 500 vjet pa dinjitet dhe të mbetur në mëshirën e fatit të mbijetesës. 500 vjet pa atdhe , pa Zotin tonë ,po mendjen tonë ! … dhe mrekullia e “ tranisë (çmendisë) kolektive “ e kërkojmë  “shpëtimin “  nga zhbërësi ynë i pa harruar ! Nejse , mos ta zgjas , të kaloj në bisedën... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch