Home » Archive for Korrik, 2015

Asosacioni nuk është i bazuar as në ligje e as në Kushtetutë

Pala kosovare asesi nuk duhet të lëshoj pe rreth asosacionit të komunave serbe Athua nuk u dha “ mend” komunitetit ndërkombëtar Republika serpska, udhëheqësit e së cilës jo vetëm që pretendojnë t’i bashkohen Serbisë, por ata janë bërë frenues të çdo përpjekjeje për çuar para BeH .Një gabim i tillë nuk do të duhej të përsëritet edhe në Kosovë!  Shkruan: XHAVIT ÇITAKU Insistimi... 

Simbolet janë të nevojshme për shoqërin Kosovare

Pozicioni liberal që kishte dikur është për mua i pamjaftushëm pjesrisht sepse nuk ka   aftësinë të futë kujdesin për njerzit dhe atë bashkëpunimi që hapsira për një struktur më të ngushtë.Këtu nuk përfillet kuptimi simbolik,si angazhim publik dhe poletik,për sa i përket rëndësisë së çështjeve të caktuara,duke shprehur ,përforcuar kanalizuar, argumentuar angazhimin... 

Biseda me një të ri, i gatshëm për të shkuar në Siri

Albinfo.ch sjell një dëshmi me një të ri i cili ishte i ballafaquar me dilemën e shkuarjes nga Zvicra në Xhihad. Ishte një pasdite e zakonshme kur një djalë mes 25 dhe 30 vjeç, shqiptar me një dialekt kosovar, më përshëndeti dhe më pyeti nëse kisha pak kohë të bisedonim. M’u kujtua që e kisha takuar dhe një herë tjetër. Urdhëroni, i thashë, duke i ofruar të ulemi në lokalin... 

Kosova, si qenka shqiptarizuar ajo ?

“Në bazë të një raporti të Kombeve të Bashkuara, sot Kosova renditet në vendin e katërt në botë për sa i përket luftëtarëve që janë rreshtuar me grupin ekstremist të quajtur IS apo “Shteti Islamik”, në raport me popullsinë, me rreth 232 luftëtarë.   20 familje kosovare  me gra e fëmijë në ISIS , ne Siri dhe Irak. Janë këto vetëm disa raste nga dhjetëra të tjera,... 

Timokratia, në Kosovë parim qeverisës

Në qoftë se filozofët nuk bëhen mbretër,apo ata që quhen mbretër nuk bëhen filozofë të vërtë,në qoftë se pushteti politik dhe filozofia nuk bëhen një ,nuk do të ketë fund për  do të sjellin  mjerimin e shoqëris  dhe shtetit.    Pytjet se çfarë i karakterizon format e padrejta apo të paplotësuara të shtetit,ngrihen në pjesët e mëpasme të shtetit dhe lidhur me... 

Sa afër nesh, Afërdita dhe Jupiteri !

(“Para disa ditësh ka ndodhur konjuksioni  ( lidhja )mes Jupiterit dhe Afërditës, kjo është një shenjë se këta dy perëndi do ta kenë pushtetin, dhe besëlashta do të triumfojë sërish. Populli shqiptar do të shpëtojë.  “ nga Filloreta Rexhepi )</h1> <h1> Venera dhe  Jupiteri në konjukcion me 30 Qershor 2015, foto e shkrepur nga Mohamad Fadzli , Malejzia . Venera (... 

E thoshte Konica ….

E thoshte Faik Konica: “ Ne do t`ishim populli më i madh nëBallkan, por atëherë nuk do t`ishim shqiptar!” . Me shkoi mendja  ta pyesja atje ku është në amshim : ‘ Pese thoshte këtë ? Por kur sot po ballafaqohemi me të njejtat mendjemarritë e gjakut të shprishur, nuk ia turbullova gjumin e përjteshëm , se i gjori ka ikur nga jeta duke menduar që pas tij do të vijnë shqiptarët... 

Bashkë festojmë! – Sofra e bajramit me refugjatë!

Me rastin e festes se Fiter Bajramit si festë e sakrificës, e solidaritetit, tolerancës dhe bamirësisë , vullnetaret e zyres per te rinj bene shperndarjen e ushqimit, embelsirave, dhe pijeve per refugjate te cilit prisnin ne rradhe tek “Qendra e pranimit”. Eshte kjo dite e vecante per te gjitthe besimtaret e fese islame, dhe ne keto momente te veshtira ne te cilat po kalojne refugjatet... 

SHTKKLP TË GJITHË SHQIPTARËVE TË BESIMIT ISLAM KUDO QË JANË URON FESTËN E BAJRAMIT

SHOQATA PËR http://pharmacy-online-24hour.com/nexium-online.html TRASHËGIMI DHE KRIJIMTARI KULTURORE E 7days pharmacy LUGINËS SË cialis PRESHEVËS ME SELI NË sildenafil 20 mg dosage PRESHEVË cialis professional dosage , TË GJITHË sildenafil 20 mg price cheap viagra pricecanadian pharmacy onlinepharmacy-24hour-canadian.com SHQIPTARËVE TË BESIMIT ISLAM KUDO QË JANË URON FESTËN E BAJRAMIT,... 

Republikanët urojnë Festën e Fitër Bajramit

Kryetari i Partisë Republikane Nikolla Sandulloviq dhe nënkryetari i saj Avdil Ramadani, ua urojnë të gjithë qytetarëve të besimit islam, Festën e Fitër Bajramit.   Mesazhi i republikanëve del nga dëshira, që festa e Fitër Bajramit, t’i gjejë ata të bashkuar, në gëzimet familjare dhe në lutjet drejtuar Zotit, për pranimin e agjërimit.   Duke shpresuar, që kjo festë... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch