Home » Archive for Gusht, 2015

Kosova titaniku i dhëmbjes

“Pesimisti ankohet për erën; Optimisti pret që të pushojë; Realisti rregullon velat.” Ali Hertica Humanizmi shpreh thellë ,besimin dhe mundësitë e arsyes,të bëjnë përshtypje të thellë. Njëkohësisht,ajo që thuhet për njërin,mund ta thuash edhe për tjetrin. Të dytë të japin një pamje njerëzore,ku të kuptuarit ,arsyeja dhe morali janë themelore dhe kontribojnë për të... 

Cilët iknin nga tokat e tyre , shqiptarët apo “serbët ‘ ?

Shqiptarët e Andrijevicës , sot Mali i Zi , 1903   Bota ishe e mashtruar , kurse ne të dëgjueshëm se nuk guxonim të bënik gëk me gojë , heshtje letargjike e jona …. dhe numri i “serbëve” vinte e më shumë rritej në tokat e Hungarisë së Austro- Hungarisë .Fjalën e kam për shpërnguljen e dytë “serbe “ e vitit 1739 në Arsenijen e IV-të Jovanoviqin , ps dështimit të... 

Nexhmije Hoxha – Kosova e lirë

Shënim: Duke kërkuar botime të vitit 2015 në tadalafil side effect Bibliotekën Kombëtare, më ra në sy edhe libri i fundit i zonjës Nexhmije Hoxha, nën titullin “Kosova how much does a pharmacy technician make e lirë”. E tërhoqa për ta lexuar, pa ndonjë kompleks, sadoqë ajo ka qenë ndër themeluesit dhe mbështetësit deri në fund, të regjimit enverist në Shqipëri. Gjatë viteve... 

“Vetëvendosje” e ndihmoi ardhjen e “ “Zajednices “

Skanderbegu: – Si janë par Shqiptarët dhe Shqypnija ? Djalli :- Si janë ?…si  don armiku   (Gjerj Fishta : “Nën hajat e Parrizit “) “A ka dallim  në mes V V dhe Zajednicës – nuk ka dallim, Te përbashkët e kanë luftën kundër simboleve te Kosovës (Xhavit Azemi  ) “ Pavarësia e Kosovës sigurisht ishte ngjarja më madhore që shqiptarët kanë përjetuar në... 

Edhe ylberi po të shfaqej gjithnjë në qiell, nuk do ta shihnim më

(“Modernët e kohës” në penën e studiuesit dhe kritikut Sejdo Harka) Shkruar nga: Viron Kona Në kopertinë bie menjëherë në sy një kornizë bosh. Letërsia dhe arti kështu e kanë, duhet të vrasësh pakëz mendjen, që ta kapësh mendimin apo mesazhin që kërkon të përcjell autori. Poshtë asaj kornize boshë, jo të paqëllimtë, autori shkruan titullin e librit: “Modernët e kohës”.... 

Përpëlitjet e fundit të islamoflliqtanëve

Është e vështirë kur e sheh  njeriun edhe më të mallkuarin duke ”dhënë “ shpirt , por kur shihen përpëlitjet e fundit të një “ideologjie “ vetëshkatrruese, vetëmohuese dhe në të njejtën kohë antikombëtare , atëherë të lind krenaria se më në fund po përfundon edhe një “ epokëz e turpit “ shqiptar .  Dhënja  e shpirtit  e njeriut  mirë , njeriut të kombit... 

Subjektet politike të ksaj Krahine shqiptare do të duhej të shpallin konfirmimin e Referendumit

Tri kuvendet Komunale të krahinës shqiptare të mbetur padrejtësisht nën administrimin e Serbisë në mënyrën më institucionale që nga Kryetarët e Komunave,Kryesuesit e Kuvendeve , Deputetët Komunal dhe dy Deputët nacional së bashku me Këshillin Nacional dhe të gjitha subjektet politike që veprojn në këtë krahinë si pozitë dhe opozitë në bashkëpunim me shoqata të dalura nga... 

Ribotim shkrimi: ÇFARË MË SOLLI NË KUJTESË, TAKIMI ME AKADEMIKUN MARK KRASNIQI?

Nga: Prof. Murat Gecaj publicist e studiues-Tiranë Nga e majta: M.Krasniqi e M.Gecaj (Tiranë, 18 janar 2013) Sapo mësova lajmin e hidhur të ndarjes nga jeta të prof.Mark Krasniqit-Akademik. Me këtë rast, postove mesazhin e ngushëllimit, si më poshtë: “Ju dërgoj ngushëllimet e mia më të sinqerta, familjarëve, kolegëve e miqëve, për ndarjen përgjithnjë nga jeta të Akademikut... 

Skicë: “A NA KENI ZILI?…EJANI TE NA!”…

(Duke parë një fotografi, me mikun tim Paulin Shtjefni) Nga: Murat Gecaj Nga e djathta: P.Shtjefni e M.Gecaj (Tiranë, dhjetor 1962) 1. Kushdo, që ka kaluar nëpër dyert e shkollave të mesme ose të larta, ruan kujtime të pashlyera nga ato vite të bukura të rinisë. Sigurisht, ato ruhen në mendjen e secilit dhe risillen në ditët e sotme në biseda të ndyshme, ndërmjet ish-nxënësve ose... 

Një herë ndahesh dhe ajo mbetet e përherëshme !

U ndamë në vitin 1912 ; i thamë njeri tjetrit shkofsh e mos u kthefsh . Dikush qante e shkulte flokët se humbën të mirat , e tjetri gëzohej edhe pse nuk e dinte se ç`është ndarja . Askush nuk na e kishte shpjeguar se ç`është ajo gjendje kur je i lire, kur nuk e ke të huajin mbi krye dhe thiun nuk duhet më që ta “duash” si dajën tënd . Kaluan vitet dhe erdhi edhe një ndarje tjetër... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch