Home » Archive for Gusht, 2015

“ISIS-i “ shqiptarëve , vërshimet e Tetovës dhe Kiro Gligorovi !

Se jemi viktima , këtë po e dijmë ; por merimangën e zezë nuk po e shofim , po e ndjejmë vetëm erën e saj , po ia shofim rrjetën ngjitëse së cilës s`ka kush ti ikë . po i shofim vktimën e saj , historia dhe kombi ynë. Dhe tërësi nuk çajmë kokën ! jemi duke e lozur egoistin e Nitsches;”unë të shpetoj “ Ç`fare knaqësie ! po gënjehemi dhe mashtrohemi  nga erërat plot opium... 

Varrezat ilire në Tetovë dhe xhamia e Hajredin Pashës në Dibër

“Kur njerzit e qelbur heshtin apo e mohojnë të vertetën reagon toka e shenjtë dhe detyrohet te flet vetë për të nxjerrur në dritë të vërtetën.( nga Nagi Husa, Përmbytjet në Tetovë nxjerrin në dritë varrezat Ilire në Shipkovicë !) ” Thënje me kokë , thënje që dhuje t` i vë në lëvizja edhe më të përgjumurit , edhe më të mashtuarit edhe më të pa fuqishmit .... 

Zymi historik dhe Abetarja e Zymit

“Abetarja e Zymit (20 maj 1900)” u gjet në Arkivin Qendror të Republikës së Shqipërisë: nën siuglën F. 65, D. 163, Koleksioni i fondeve personale para vitit 1912, Jak Speci, që ka 80 faqe, por i mungojnë kopertinat. E njohur si Abetarja e Zymit, ajo ka 80 faqe, 33 germa e tinguj, duke e bere abc-në me te vjetër qe ne ruajmë sot. Abetarja i perket gjysmes se dyte te shekullit... 

KUR VLERËSOHEN VLERAT…

Nga: Xheladin MJEKU studiues-Prishtinë   KUR VLERËSOHEN VLERAT…         (Libri i prof.Murat Z. Gecaj: “PËR JU, KRIJUESE”, botoi “EDLORA“, Tiranë- 2015)   1.Çasje Me prof. Murat Z. Gecajn është kënaqësi të takohesh, në çdo kohë e për çdo rast. Sepse ai, asnjëherë, nuk ndodh të të mos befasojë me punën e tij, me angazhimet dhe krijimtarinë... 

NGJARJA TE “BIRA E KAÇAKËVE” NË VENDIN VAÇKË TË PRESHEVËS, NË VITIN 1945

Lufta e Dytë Botërore ndodhi edhe në Luginë të Preshevës, në këtë luftë antifashiste morën pjesë Abdullah Krashnica, Selim Selimi, Xheladin Kurbalia, Selami e Shenasi Hallaçi, Qemal Shehu, Muharrem Kadriu, Mustafë Selimi, Qani Ramadani, e të tjerë. Në shtator të vitit 1944, kur kapituloi Bullgaria fashiste. Shqiptarët e Luginës së Preshevës, sëbashku me Gjilanin dhe Kumanovën,... 

Enveri islamist apo ia përgatitën ?

Fytyra e Enver Hoxhës është  shumë komplekse dhe mvarët nga këndi i vrojtimit të lexuesit, analistit  apo biografistit. Në te  e gjenë “donkishotin e marksizëm leninizmit në botë , atdhetarin e pa epur, antistalinistin , antititistin anti imperialistin ,antirevizionistin e madh. Por shkrimet e fundit japin shenja se ai kishte simpati shumë të madhe për islamizmin  aziatik. Deri... 

Qeverisja vendore dhe liria politike

Individualizmi nuk  del nga një instinct i verbër atë e bëjnë lirinë e  kapshme për njerëzinë,ata  mësohen në jetën e përditshme. Kështu që është e vështirë t’u imponosh një qeverisje autokratike njerëzve të mësuar përditë me të drejta politike. Tek ata pasione të paqëndrueshëm për liri duke  zëvendësuar nga shpirti i rrënjosur i lirisë që motivon një... 

KUFIRI MES BUJANOCIT DHE VRAJËS MË 1879 NË RISTOC U VENDOS ME BEKIMIN E KONGRSIT TË BERLINIT MË 1878

Kufiri përmes trojeve etnike të Shqipërisë së Vjetër Verilindore i vendosur padrejtësisht më 1879, përherë do të jetë një plagë e pashërueshme që kërkon të shqyrtohet sa më parë! Shkruan: Reshat AVDIU *  Gusht, Preshevë  2015 Një vit pas dëbimit të dhunshëm të popullatës shqiptare nga trojet e vjetra të Shqipërisë së Vjetër Verilindore. Dhe atë nën mbikëqyrjen... 

EU PROGRES-i ndihmon ZPR-në me pajisje kompjuterike

Pas angazhimit vullnetar të Zyrës për të rinj në ndihmë ndaj refugjatëve, vjen edhe shpërblimi i parë nga EU PROGRESi, që dhuroi disa pajisje kompjuterike për këtë zyre.  Read More »

Lengarica nuk guxon te preket!

Kanjoni i Lengaricës, monument unik i rrallë në botë është shpallur me ligj si Monument i Natyrës të Europës dhe është kthyer në vend tërheqës turistik për shëtitjet në natyrë dhe shëndetit publik, pasi aty gjenden dhe banjat termale të Bënjës. Sa keq , që njifemi aq pak me vendin tonë , sa keq! Po , kush më ka folur  ndonjë herë,për Kanjonin e Lengaricës  ? Miku Frederik... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress