Home » Archive for Prill, 2017

Kryetari i Kuvendit Sami Salihu viziton Dr. Zijadin Selën në Tetovë

Kryetari i Kuvendit Komunal te Presheves, Sami Salihu, gjate dites se sotme qendroi ne Tetove me c’rast vizitoi liderin Zijadin Sela i lenduar ne ngjarjet e fundit ne Maqedoni. I prekur nga gjendja e rende e kryetarit Sela dhe ngjarjet e fundit ne vend Kryetari i Kuvendit komunal te Presheves, Sami Salihu, shprehu mbeshtetje ndaj ti duke i uruar sherim sa me te shpejte dhe rikthim ne skenen politike... 

Rrjeti i Bizneseve Shqiptare në Suedi reagon rëndë ndaj lëndimit jonjerëzor Dr. Zijadin Selës

Rrjeti i Bizneseve Shqiptare në Suedi reagon rëndë ndaj lëndimit jonjerëzor që i është bërë, Deputetit, ish Kryetarit të komunës së Strugës Dr. Zijadin Sela, si dhe shpreh përkrahjen e plot dhe në çdo aspekt për z.Sela Për një çast……ndaluan akrepat e orës, ngriu loti në faqet e fëmijës, gruas, prindit, motrës, vëllait, shokut dhe kolegut. Dhimbje e thellë kaploi zemrën... 

Defilimet e tankeve dhe lojërat e pista politike të Serbisë ndaj Luginës së Preshevës

Shkruan: Nehat Hyseni Defilimi i autoblindave dhe tankeve të ushtrisë serbe këto ditë, në çdo kohë e në çdo orë, madje edhe  gjatë pikut të qarkullimit të nxënësve dhe qytetarëve nëpër rrugët e vendanimeve shqiptare në Luginë të Preshevës, paraqet demonstrim të forcës dhe “muskujve” të shtetit të Serbisë, për t’i friguar shqiptarët dhe për t’i... 

Shishja që e nisi luftën në Kosovë

Kur e shikon foton e sipërme , mund të kuptosh se sa e paskrupullt është propaganda serbe antishqiptare. Edhe pushteti , edhe kisha ortodokse serbe edhe ,edhe… çdo gjë është kundër shqiptare. Martinoviqi i kryquar nga shqiptarët si  Jezu Krishti  , dhe shqiptarët  “kriminelë “ të mbrojtur nga policët e  Kosovës (1985 ) Sa i çmon të “përvuajturit” e saj; asgjë nuk ia... 

“DEMOKRACIA” NGA EUROPA

Nga Nehat Hyseni Na erdhi “demokracia” nga Europa N’rrugët tona plotë me gropa T’lumtë na, o për Shqiprimin Që na solli, o “civilizimin”! O Shqiprim,o mir’se na ke ardhë Në politikë na dalsh faqebardhë Dhe n’parti të bëmë të parë Në komunë, të bëmë kryetar! O t’mjerët na, o se ç’na gjeti Vaj vatani, o e mjerë mileti Nga... 

Dy qeveritë shqiptare harrojnë fondin e premtuar për Luginën

Në janar të 2014-tës, Qeveria e Kosovës bashkë me atë të Shqipërisë premtuan fonde mijëra euro për Luginën e Preshevës. E sot tri vite pas dhënies së premtimit, Lugina ka pranuar vetëm 100 mijë euro nga fondi i premtuar, derisa një shumë më e madhe se kjo nuk i është dhënë akoma, shkruan Indeksonline. Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptarë të Luginës së Preshevës, Jonuz... 

Kosova miraton vendimin e autostradës Prishtinë-Gjilan-Dheu i Bardhë

Qeveria e Kosovës, e drejtuar nga kryeministri Isa Mustafa, në mbledhjen e sotme miratoi vendimin për krijimin e Komitetit Drejtues Ndërministror për Zhvillimin e Projektit “Autostrada Prishtinë-Gjilan-Dheu i Bardhë”. Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, theksoi se zhvillimi i Autostradës Prishtinë -Gjilan-Dheu i Bardhë paraqet një projekt me rëndësi në rrjetin infrastrukturor. “Ky... 

Presidenti i sapozgjedhur, do të duhej të reflekton edhe për Medvegjë, Bujanoc dhe Preshevë

Shkruan: Refik Hasani Presidenti i sapa zgjedhur vizitën e parë do të duhej ta bënë në këtë krahinë Shqiptare dhe  të fillon ndërrimi i qasjes,ndaj hapsirave jashta kufijve administrativ të Shqipërisë, përveqë obligimit moral, Kombëtarë e institucional është   edhe  obligim Kushtetues. Tirana në bashkërendim me Prishtinën zyrtare do të duhej ndërtuar një platformë a... 

Maqedonia në udhëkryq, rrezikon hapjen e”Kutisë së Pandorës”!

Shkruan: Nehat Hyseni Pas dhunës së ushtruar në ndërtesën e Kuvendit të Maqedonisë, më 27 prill 2017, që pasoi si reagim i dhunshëm kundër zgjedhjes së Talat Xhaferit si kryetar të parë shqiptar në historinë parlamentare të këtij shteti problematik në Ballkan. Kjo dhunë dhe ky kaos që mbretëroi për disa orë, e që e transmetuan mediat vizive “live”, na bëri dëshmitarë... 

SHSASHS – REAGIM NDAJ NGJARJEVE NË MAQEDONI DHE LËNDIMIT TÊ RËNDË TË DR. ZIJADIN SELËS

Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi, (SHSASHS) i ka përjetuar shumë rëndë ngjarjet në Maqedoni. Sulmi kriminal i organizuar dhe i përgaditur deri në marrjen e urdhërave për tësulmuar ishte i ditur dhe njoftuar që më parë. Dhuna ndaj deputetëve të Kuvendit të Maqedonisë mund të përfundonte edhe me jetëra njerzish.     SHSASHS... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch