Home » Archive for Maj 1st, 2017

Çka po synon Serbia të bëjë me sjelljen e konvojit të tankeve në Kosovë Linodre

Terrori i tankeve të shtetit serbe në këto dy ditët e fundit në Kosovë Lindore, në Preshevë, Bujanocë dhe Medvegjë, duke defiluar në çdo kohë dhe hapsir shqiptare edhe atë edhe ne meset e  banuar me popullat shqiptare civile dhe në mesin e ditës në mes të fëmijve e nxënsve edhe njëher po dëshmohet se politika shteterore serbe me në krye me kryeministrin Vuçiq janë vazhdmisi... 

Marrëveshja e Konçulit, është koha të rishikohet!

Shkruan: Refik HASANI Në këtë muaj, kur e kujtojm përvjetorin e kësaj marrëveshje të arritur në mesë të Shqiptarëve të Medvegjës, Bujanocit dhe Preshevës dhe Serbëve është koha  dhe momenti të rishikohen të gjitha pikat. Kjo marrëveshje nuk është askund duke u respektuar.Prandaj Marrëveshja e Konçulit, duhet rishikuar se si po zbatohet në praktik dhe cilat jan anët pozitive... 

Misionet ruse në tokat tona

E kishim një fat të zi me ndarjen e kishave ( viti 1054 ) e fatin edhe më të zi që mbetëm si zonë lindore. Të këqijat ishin të kobshme  edhe më shumë kur po në këtë shekull  Bizanti e shtriu ndikimin e vet edhe në tokat e sllavëve të Rusisë së sotme. Fati i zi ndjelljet edhe më shumë kur arbanasit e Bisancit e ndërtuan kishën e parë ortodokse në Rusi dhe Libri I shenjt u... 

Lufta e pansllavizmit rus ndaj influencës euro-atlantike dhe shqiptarët në Ballkan

Shkruan: Nehat Hyseni Dita e enjte e 27 prillit 2017 do të mbahet në mend gjatë kohë në kujtesën e shqiptarve të Maqedonisë për dhunën e tmerrëshme të huliganëve dhe  kriminelëve sllavomaqedonë, të ushtruar në Parlament. Menjëherë pas zgjedhjes së Talat Xhaferit, si kryetar të parë shqiptar të Kuvendit të Maqedonisë, u sulmuan deputetët e kuvendit në mënyrë brutale, duke... 

Perëndimi – dëshirë e gjithëmotshme shqiptare

Njerëzit e urtë , atdhedashës , të mençur. të ndritur , të një mendjeje  që vetëm përparimi kombëtar do i sjellë të mira atdheut e kishin një mendje- Perëndimi . Të lodhur nga ngecja qindra vjeçare , por edhe më të lodhur që askund nuk shihej një fije shprese për ndryshim;të vetmen zgjidhje e   shihnin vetëm në  drejtimin andej ka perëndon dielli dhe kërkonin domosdoshmërish... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch