Home » Archive for Maj 2nd, 2017

VALENTINI 10 VJEÇAR NË KAMPIONATIN RAJONAL NË VUSHTRRI

Valentin Uruçi është ma i riu shahist në Turnirin Memorial “Studimja, ‘99” në Vushtrri në Kosovë. Kjo veprimtari panshqiptare u organizue në ditë të përkujtimit të Masakrës në Studime më 2 maj 1999 të kryer nga forcat policore, ushtarake e paraushtarake serbe ndaj popullsisë civile duke masakruar 116 shqiptarë, ndër tad he pleq, gra e fëmijë. Kjo ishte një ndër masakrat... 

Dialogu i Brukselit duhet të kushtëzohet me përfshierjen e shqiptarve të Luginës së Preshevës!

Shkruan: Nehat Hyseni Ata që me vetëdije ose jo, i përbuzin, përqeshin dhe nënçmojnë kapacitetet tona kombëtare për të siguruar mbijetesën dhe për t’i bërë ballë stuhive antishqiptare të regjimit serb, kurse vet janë duke ndejtur anash dhe duke bërë sehir, mbase edhe duke u tallur me cinizëm, nuk mund të thuhet se ia dojnë të mirën shqiptarve të Luginës së Preshevës... 

Gjakova e do hisen e saj në historinë e Kosovës

“Po vallë, a e meritonj këtë titull të bukur të çlironjësit që kini mirësinë të më jipni? Lirinë s‘jua solla unë, po e gjeta këtu, në mes tuaj. Posa shkela këmbën këtu, posa dëgjuat emrin, renttë që të gjithë, më dualtë përpara kush e kush më shpejtë, sikur t‘ishin ngritur nga varret atërit, vëllezërit, bijtë tuaj, sikur të kishte zbritë nga qielli vetë Perëndia.... 

ÇARSHIA E PRESHEVËS

Sa e shëmtuar na është çarshia Në qendër të Preshevës, gërdia Qentë lodrojnë e tremben fëmia E prej tyre, trishtohet njerëzia! Të mjerët na,o për demokracinë Që nuk po na rregullon çarshinë Se kaluan kaq shumë vjetë Dhe çarshia u bë mozomakeq! Na u bënë shumë shkatërrime Me ato të shkreta “investime” Që na e prishën qytetin Dhe ia humbën identitetin! Shumë... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch