Home » Archive for Maj 3rd, 2017

Kosova zemra e Serbisë?

Shpesh here, ne historigrafine ballkanike te disa shteteve, si dhe ate serbe ne veçanti, ndeshim ne perfundime disi te njeanshme ku thuhet se: Kosova eshte “zemra e Serbise”. Por, sa vertetesi kane keto perfundime ne anen e vertet te historise dhe per me teper, a kane nje mbeshtetje ne anen e te vertetave dhe burimeve si arkivore dhe ato historike? Ku mbeshteten disa historian te sotem,... 

DOLI NGA SHTYPI LIBRI I TITULLUAR ”VEPRA 2, ARSIMI SHQIP NË SUEDI” I AUTORIT HYSEN IBRAHIMI

Fjala e redaktorit, Prof. Bedri Paci MAGJIA E TË SHKRUARIT NXJERRË NGA FAKTE DHE DOKUMENTACIONE   Të shkruarit e përmbledhur nga ngjarje të dokumentuara dhe faktografike,reale,është magjia e vërtetë e elokuencës. Nuk ka kënaqësi më të madhe se të jesh i qartë, edhe kur e tregon me dokumente dhe fakte,të jesh edhe i kuptueshëm. E i tillë është çdo njeri që pasqyron gjërat... 

Ajo çka ishte e jona, mbetet e jona

Lundrimin  nëpër historinë e kombit tonë e bëjnë njerëzit e mençur të “zhveshur” nga bindjet fetare, politike dhe rajonale me një qëllim të shenjt- zbardhjen e saj. Neve kaluam shumë kohëra të turbullta , po flasë vetëm për dy mijë vjetshin e fundit; na gjymtuan me “ rob e me th`mi  ” me  “tokë e katandi” . Ishim dikur; por edhe sot jemi dhe do te jemi  edhe në... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch