Home » Archive for Maj 5th, 2017

Bujanoc: Nënshkruhen 11 kontrata për asfaltim të rrugëve, me vlerë me mbi 22 mln dinarë

Administrata komunale e Bujanocit, ka nënshkruar 11 kontrata për asfaltimin e rrugëve si në vijim: gjashtë rrugë në Tërnoc, tre rrugë në Samolicë dhe nga një rrugë në Bujanoc dhe Konçul. Vlera totale e 11 projekteve kap shifrën prej 22 milionë dinarëve dhe punëkryes është kompania “Saba Bellça”.  Read More »

Si të veprojmë , si ata të lindjes apo të perëndimit ?

Përfundimisht duhet të bindemi në ato fjalë sa t`ëmbla aq edhe shpirtbardha , këshilluese dhe dashamirëse kombëtare të Naimit ,se për shqiptarët dielli lindë në perëndim . Jemi dëshmitarë , sidomos ne të Kosovës dhe viseve tjera  shqiptare të ish -Jugosllavisë se e kishim një periudhë të shkurtë kohore 1968-1981 kur filluam lirshëm të sillemi me bindje perëndimore ;në... 

Etrit Berisha mes Lazios dhe Atalantës

Portieri shqiptar, Etrit Berisha ende nuk dihet se ku do të luajë sezonin e ardhshëm. Ai është ndërmjet Lazios dhe Atalantës, dy skuadra që kanë siguruar garat evropiane. Etrit Berisha ka shkëlqyer këtë sezon për Atalantën, duke e ndihmuar që të arrijë sukses historik, duke u kualifikuar në Ligën e Evropës, raporton albinfo.ch.   Megjithatë, portieri nga Prishtina është... 

Sopranoja shqiptare shpreson të prekë zemrat e audiencës në Uashington

“Nuk ka rëndësi vjen nga Shqipëria, vjen nga çdo lloj vendi i botës, në momentin që flet në gjuhën e zemrës dhe je i sinqertë në skenë, është e pamundur të mos prekësh, të mos rezonosh me zemrat e kujtdo nacionaliteti. Dhe ky ka qenë çelësi im që deri tani ka funksionuar dhe shpresoj të funksionojë akoma”, thotë ajo. Sopranoja shqiptare me famë botërore, Ermonela Jaho,... 

Rrezistenca heroike e profesorëve dhe nxënësve të Q.A.”Skënderbeu” në Preshevë

Shkruan: Nehat Hyseni Pas demostratave të 1981-shit, në të cilat shpërtheu vrullshëm pakënaqësia e shqiptarve me gjendjen e mjeruar ekonomike e sociale në viset shqiptare të Jugosllavisë AVNOJ-ane, e veçanërisht në Kosovë, pasoi presioni i paparë mbi shqiptarët dhe fushata e tërbuar e të ashtuquajturit “diferencim ideo-politik”. Përmasat e kësaj fushate të egër antishqiptare... 

Ja pse LSI po konfigurohet si forca më e madhe politike shqiptare

Nga Skënder S.KAPITI Edhe PS me sa duket do (duhet) të ndëshkohet  ashpër me vote ashtu si Partia Demokratike në vitin 2013 pasi realiteti është ai që gjykon më së miri për të vërtetën dhe për drejtësinë, për të mirën dhe për të keqen; është ai që zbulon gënjeshtrat dhe mashtrimet, suksesin apo dështimin. Realiteti është ai që tregon dhe bën krahasimin  të asaj  se... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch