Home » Archive for Maj 13th, 2017

INTELEKTUALI KA MENDJEN DHE PENDЁN, PO AQ TЁ FUQISHME SA LUFTЁTARI ARMЁN!

Recensё mbi librin “VEPRA (ARSIMI SHQIP NЁ SUEDI) 2” e autorit HYSEN IBRAHIMI Gjakovё   Njё libёr jo i rёndomtё, as i zakonshёm, pёrkundrazi njё botim prezantues i aktivitetit disadekadёsh nёkrijimin dhe lёvrimin e shkollave shqipe nё Suedinё mike tё popullit shqiptar, nё Suedinё mikpritёse tёmijёra shqiptarёve refugjatё, si tё atyre politikё, ashtu dhe tё atyre ekonomikё,... 

Unë biri yt Kosovë, të rraha ! !

Shkruan Fahri Xharra Unë biri yt, Kosovë, t’i njoh dëshirat e heshtura, t’i njoh ëndrrat, erërat e fjetura me shekuj, t’i njoh vuajtjet, gëzimet, vdekjet, t’i njoh lindjet e bardha, caqet e tua të kallura;……jo , nuk t`i paskna ditur as dëshirat e heshtura,as ëndrrat e fjetura me shekuj sepse Unë biri yt, Kosovë, t’i njoh vuajtjet, gëzimet, vdekjet, t’i... 

Kjo vetëdije merr gjëmba nga pikëpamjet më radikale

Ali Hertica Aftësia për t’iu përgjigjur në një qeveri të dështuar. Nëse është e pakënaqur me rezultatet e qeverisë mund të korrigjohen nga vota e sovranit Kush  mbron  këtë. keqëqeverisje, kundër trashëgimëtarëve të paaftë dhe klaneve të saja të përditëshme në Kosovë. Kjo vetëdije merr gjëmba nga pikëpamjet më radikale kundër qeverisë. Veç kësaj është... 

Shpresat për fitore të LDK-së në zgjedhjet e 11 qershorit, vetëm me lidership të ri!

Shkruan: Nehat Hyseni Ditën e mërkurë, më 10 maj 2017, PDK i tha troç LDK-së dhe (ish) kryeministrit Mustafa, sipas thënies popullore: “Pasi e kalova lumin, ta dh…fsha kalin!” Pra, PDK e shfrytëzoi mirë e mirë LDK-në dhe Isa Mustafën dhe në fund veproi sipas zanatit të të vjetër të “prostitutës politike”, apo të tradhëtisë e pabesisë së stërpërsëritur... 

RASTI I KUMANOVËS, SHENASI MEMEDI DHE BEKIR ASANI FTOHEN SI DËSHMITARË

I punësuari në Agjencinë për Zbulim Shenasi Memedi,  dhe këshilltari i Çairit Bekir Asani do të thirren si dëshmitarë. Kjo me kërkesë të avokatit të të akuzuarit Nasuf Bekiri, Elenko Millanov i cili tha se këta persona kanë njohuri për ngjarjen. Së bashku me ta do të thirret edhe Sulejman Osmani për të cilin ka proces të veçantë gjyqësor pasi gjoja ka njohuri për takimin... 

“Der Spiegel”: Gruevski, përgjegjësi i krizës në Maqedoni

The leader of Macedonia’s ruling VMRO-DPMNE party Nikola Gruevski, center, arrives at an election rally, in Macedonia’s capital Skopje, on Sunday, Nov. 27, 2016. The ruling coalition, led by the conservative VMRO-DPMNE, held a massive rally in Skopje ahead the country’s early parliamentary elections scheduled for Dec. 11, amid a deep political crisis, caused by a mass illegal wiretapping... 

Sindromi shqiptar ‘ Princ Vidi “

Ne, nuk e deshëm pavarësinë në vitin 1912 , ishim mësuar të jemi robër. Ne, nuk dinim se ç`ka është pavarësia ; nëse ajo hahej  apo pihej , apo shkërdhehej. Nuk mund ta paramendonim se si do të dukej ajo ; e madhe  , e vogël , e ëmbël , e thartë ,e hidhur apo  me krypë …. Viti 1914, Serbia dhe Greqia i filluan pushtimet dhe zaptimet e tyre në Shqipëri, kurse në Shqipërinë... 

Oguri i zi mbi fatin e Republikës së Kosovës!

Shkruan: Nehat Hyseni Dita e mërkurë, 10 maj 2017, do të mbahet mend në historinë politike të Kosovës, jo vetëm për rrëzimin e shumëpritur të Isa Mustafës nga Kadri Veseli, por dhe për shpërthimin me (pa)dashje të supersekretit PDK-ist: se “kjo parti mundet ta sfidoj Gjykatën Speciale”! Me shumë pompozitet e krenari, kjo “bombë” shpërtheu nga goja e një... 

Greqia “europiane “ dhe arvanitasit që zhduken

E jetojmë jetën e shekullit 21 ose të fillimit të mileniumit të tretë; e jetojmë jetën e sotme  me plotë zemërim, frikë dhe  pasiguri . Kur e përcolla lajmin që Greqi u gjet një “qytet i humbur “ ilir i vjetër mbi 2500 vjet , një mik më shkroi: “Zbulohet qyteti mijëravjeçar se punojnë andej ,sa qytete te tilla ka akoma pa gjetur por për tu çuditur interesi ku është këtu???ne... 

Politika e BE-së, si dhe partitë e demokracia në Shqipëri e Kosovë kanë dështuar

Nga Skënder S.KAPITI Shqipëria dhe Kosova janë realisht në krizë politike ,demokratike dhe të integrimit; por stabiliteti politik i cili akoma nuk ka degraduar në anarki dhe rrëmujë, kjo  është vetëm falë presionit dhe të asaj se Perendimit e sidomos BE-së  i intereson vetëm stabiliteti politik në Shqipëri dhe Kosovë dhe jo aq shumë demokracia , ndërtimi i shtetit ligjor, zgjidhja... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch