Home » Archive for Maj 14th, 2017

OVL e UÇPMB-së – homazhe tek varret e dëshmorëve

Organizata e Veteranëve të Luftës së UCPMB-së sikur edhe viteve tjera edhe sot ka vizituar varrezat e dëshmorëve dhe vendin e rënjes së tyre. Organizatës së veteranëve ju bashkangjitën edhe një numër i konsiderueshëm i qytetarëve si dhe familjarët e dëshmorëve. Manifestimi qendror u mbajt në Rahovicë te vendi i quajtur “Gurishte” ku kz manifestim u begatua me aktivitete kulturore... 

Anamorava ka nevoj për shumë zona zgjedhore

Shkruan: Mr.Sc.Refik  HASANI Që pas çlirimit, organizimi i mbajtjesë së zgjedhjeve të para për Parlament  në vitin 2001 Republika e  Kosovës asnjëher duke përfshir edhe këto zgjedhje të caktuara që do të mbahen më 11 qershor të muajit tjetër për legjislaturën e gjashtë jan me sistemin zgjedhor një zonë zgjedhore e tër Kosova. Edhe pse jan ndërruar  nga sistemi me lista të... 

Zonja e madhe Elx

Shetitja nëpër Detin Mesdhe ose si e quajnë edhe Deti Pellazgjik të jep një kënaqësi të posaçme;.deti i kryqëzimeve .  zhvillimeve , ballafaqimeve të “ kulturave “ dhe lindja e civilizimit europian. Historia  e jonë nuk ka fillim e as mbarim. Fillet e saja janë shumë të lashta ,të cilat duhet ti gjejmë dhe t`i vendosim në sirtarët e kohës nëpër të cilen kemi kaluar, Një... 

Skënder KAPITI i kishte parashikuar zgjedhjet e parakohshme në Kosovë si të pashmangshme.(24 Shkurt 2016 )

  Bedri Tahiri & Ilir Malindi    Durres , 12.05.2017     Me 10 Maj 2017 parlamenti i Kosovës rrëzoi qeverinë  në Kosovë duke i hapur kështu rrugë zgjedhjeve të parakohshme.  Që në Kosovë do të kishte zgjedhje të parakohshme këtë e kishte parashikuar mjaft sakt dhe me argumente opinionisti nga Durrësi  Skënder Kapiti shumë kohë më parë. Jo vetëm këtë:... 

Isa i tha Kadrisë: “A ia din rendin burrnisë”?

Shkruan: Nehat Hyseni Koalicioni “i panatyrshëm” PDK-LDK u imponua nga Kushtetuta më e “panatyrëshme” në rajon dhe prodhoi qeveri gjithashtu të “panatyrëshme”. Por, mos t’ia humbim as meritat e “babës” së Kushtetutës, me alamet fjalorin (më të pistë në botën akademike), që prodhoi realitet të “pistë” shoqëror e politik,... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch