Home » Archive for Maj 16th, 2017

TRASHËGIMIA KULTURORE DHE NATYRORE E KARADAKUT TË PRESHEVËS, JOSHËSE PËR PUSHIME DHE TËRHEQËSE PËR TURIZMIN MALOR

Shkruan: XHEMALEDIN SALIHU, profesor   Mali  masiv i Karadakut shtrihet në Republikën e Maqedonisë, Republikën e Kosovës dhe Republikën e Serbisë. Karadaku përfshinë komunën e Shkupit, Kumanovës, Likovës, Han Elezit, Kaçanikut, Vitisë, Gjilanit, Preshevës dhe një pjesë të Bujanocit. Karadaku i Preshevës shtrihet në perëndim të Preshevës dhe fillon nga Karadaku i Kumanovës,... 

Aktakuzë për krime lufte kundër një serbi nga Mitrovica

Sipas aktakuzës, serbi  Z.V nga Mitrovica, me 5 maj 1999 nё Vushtrri, ka rrahur dhe më pas vrarë 4 shqiptarë. Po ashtu ai akuzohet se ka plaçkitur të paktën edhe 17 shqiptarë të tjerë. Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, të martën (sot) ka ngritur aktakuzë për krime të luftës kundër një qytetari serb nga Mitrovicë, i cili akuzohet se në vitin 1999 në qytetin e  Vushtrrisë... 

Arbëreshët dhe ruajtja shekullore e traditës

Jemi tek arbëreshët e Horës së Arbëreshëve të Jeronim De  Radës dhe mijëra e mijëra arbëreshëve të tjerë që me shekuj nuk e kishin harruar dhe nuk e harrojnë edhe se kush ishin dhe nga vinin. Ishte kënaqësi e madhe të komunikosh me zonjën Anna Maria Ragno  dhe të lexosh blogun e saj http://arberianews.blogspot.it , e cila me pasion të madh  e ruan dhe ia jep ngjyrën e mos-harresës... 

Lutfi Haziri ishte “amaneti” apo i preferuari i Presidentit Ibrahim Rugova

Shkruan: Nehat Hyseni Pas deklarimit publik të Isa Mustafës se nuk do të kandidoj për postin e kryeministrit të Kosovës në zgjedhjet e 11 qershorit 2017, LDK gjendet para një sprove dhe sfide të fuqishme. Mbase ky do të jetë rasti i “riprovimit” të kësaj partie, pas “Kuvendit të karrigave” në 2006-tën. Realisht, Kadri Veseli & Company kishin llogaritur mirë,... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch