Home » Archive for Maj 23rd, 2017

Komuna e Preshevës shpall konkurs për bujqësi, rriten dukshëm mjetet

Komuna e Preshevës, përkatësisht Këshilli Komunal ka ndarë mjete për subvencionimin e bujqësis. Kujtojm se vitin e kaluar bujqit nuk u subvencionuan fare, kurse këtë vit si duket bujqit janë me fat pasi që përveç se konkursi tani më është hapur, pritet që shuma të jetë më e lartë se çdo herë tjetër. Konkursin për subvencione në bujqësi mundeni ta shkarkoni këtu: http://presevo.rs/web/wp-content/uploads/2017/05/Konkursi-Bujqesis-SHQ.pdf    Read More »

Zv.Ministri i Punëve të jashtme të Austrisë, Michael Linhart, takim me Shaip Kamberin

Zv.Ministri i Punëve të jashtme të Austrisë, Michael Linhart, së bashku me Ambasadorin e Austrisë dhe Ambasadorin e OSBE-së në Serbi, po viziton Bujanocin sot. Funksionimi i Paraleles së Fakultetit ekonomik ishte ndër tjerash temë e diskutimit të përbashkët. Zv. Ministri u njoftua edhe me situatën e përgjithshme në komunën e Bujanocit, planifikimet për të ardhmen dhe vështirësit... 

Pse Europa ?

Neve na duket në shikim të parë , sepse duke mos i njohur rrethanat historike që i ka kaluar kombi ynë,  na duket që Europa na sheh me një sy mospërfillës, që Europa është ajo e kjo , që Europa është e pa interesuar për ne ,që  Europa… Një është e vërtetë që ne jemi të parët e këtuhit e që ne e mohojmë, që ne jemi të parët e gjithçkaje njerëzore në Europë por... 

Imoraliteti i fushatës parazgjedhore

Shkruan: Nehat Hyseni Ethet parazgjedhore e kanë mbërthyer keq Kosovën! Si asnjëherë më parë, gazetarët dhe analistët politik, profesorët e artistët me nam, si “të pavarur”, iu kanë turrur partive dhe koalicioneve garuese për zgjedhjet e 11 qershorit 2017. Apo më saktë, partitë e koalicionet ia kanë mësyrë atyre në këtë garë të paskrupullt, duke u shtyrë se kush... 

Haradinaj premton shtetësi të Kosovës për Preshevaret

I nominuari për kryeministër të Kosovës nga ana e PDK-së, AAK-së dhe Nisma-së, Ramush Haradinaj, ka zhvilluar takim bashkëbisedues me qytetarë, në kryeqendrën e rajonit të Anamoravës, Gjilan. Haradinaj ka thënë se shteti i Kosovës është rezultat edhe i preshevarëve ndaj nuk ka logjikë që shteti ynë të mos i kuptojë drejt ata. “Nuk mundesh me i lanë në vendin e vet, duke... 

Fillon asfaltimi i rrugës së Gjilanit- e shfrytëzon për marketing politik ish-kryetari , reagon shefi kabinetit të kryetares së Komunës

Pas disa takimeve që kryetarja e Komunës së Preshevës Ardita Sinani pati me ministritë përkatëse në Beograd, u arrit që të sigurohen mjetet për asfaltimin e rrugës së Gjilanit në Preshevë. Fillimisht do të asfaltohet rruga deri në afërsi të qendrës së qytetit e në fazën tjetër do të vazhdohet asfaltimi deri te ish stacioni i autobusëve. Duke ditur gjendjen e rrugës në fjalë... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch