Home » Archive for Qershor, 2017

Shqipëria, një nga 15 destinacionet më të mira në botë për ta vizituar

Revista prestigjioze amerikane me bazë në Nju Jork rendit Shqipërinë, si një nga 15 destinacionet më të mira në mbarë botën, në një listë ku përfshin edhe emra me traditë në fushën e industrisë së turizmit siç janë Izraeli, Koreja e Jugut, Japonia, Egjipti, Peruja, India e Meksika. Revista “Travel + Leisure” e ka cilësuar Shqipërinë si destinacionin më të lartë në mbarë... 

FALEMINDERIT 2514 herë votues të Lëvizjes ‘’Vatra’’

Lëvizja ‘’Vatra’’ përkundër tensioneve të brendshme si dhe fraksioneve të jashtme duke tentuar të kopjojnë ideologjinë dhe vizionin e Lëvizjes tonë, prap se prap subjekti ynë jo vetëm që ka arritur ti ruaj votat e saja të vitit 2013-të, por kemi rritje prej 2.3 %. Lëvizja Vatra ka arritur ta fiton besimin e votuesve të saj, dhe shumë qytetarëve. Edhe pse pritjet kanë qenë... 

Presheva në vlugun e punës, fillon asfaltimi edhe i dy rrugëve tjera

Pas mbarimit të asfaltimit të pjesës së parë të rrugës së Gjilanit, para tri ditëve filloi asfaltimi edhe i vazhdimit të kësaj rruge nga Qendra e qytetit deri te ish stacioni i autobusave në Preshevë. E deri sa këto punë dalëngadal po finalizohen, pushteti lokal në Preshevë ka filluar me finalizimin e rrugës së Prishtinës si dhe asfaltimin e rrugës Miratoc-Cakanoc, rrugë kjo... 

APN: Njoftim për opinion

ALTERNATIVA në ditët e kaluara në takimet intensive me strukturat e saj, filluar nga Kryesia e përgjithshme dhe deri tek kryesitë e nëndegëve, ka analizuar thellësisht ngjarjet e fundit politike dhe ka nxerur këtë konkluzion: Prishja e koalicionit tonë me PVD-në nga ana e PVD-së pa asnjë arsye objektive dhe hyrja e PVD-së në ,,koalicion” me një grup fragjil të PDSH-së, vetëm për... 

Reforma në Drejtësi e VETING-u në Kosovë do ishte Reforma më madhore pas Çlirimit dhe Pavarësisë

Nga Skënder S.KAPITI                                                      (Platformë)   Duhet patjetër të miratohet Reforma në Drejtësi dhe të zbatohet VETING-u edhe në Kosovë ashtu si në Shqipëri.   Ç’është VETING-u?   VETING-u është një skaner kontrolli i trefishtë mbi njerëzit e sistemit të drejtësisë: mbi ligjshmërinë... 

Nazmi Hajredini: Mos kontrabandoni mandatet, i bëni dëme Preshevës

Letër e hapur për opinionin publik Ftesë për të reflektuar para se të bëhet vonë Zhvillimet e fundit politike në Kosovën Lindore, shqiptarët i kanë vedosur në situatë shumë të vështirë. Bllokada e Kuvendit Komunal të Preshevës përfundimisht e ka dëshmuar se politikbërja në Kosovën Lindore ka mbetur pa kauzë, pa ideal, pa qëllim politik që i shërben avancimit të të drejtave... 

Reagon kryetarja e komunës: “Ja e vërteta e barit të tharë në stadiumin e Preshevës”

Nëpërmjet një postimi në facebook, kryetarja e komunës së Preshevës, Ardita Sinani, ka REAGUAR ndaj një shkrimi të nje portali lokal, në të cilin lajm, publikohet gjendja e mjerueshme e barit të statdiumit të Preshevës. Ja reagimi: Në portalin online presheva.com, me datë 26 qershor u publikua artikulli “Ja në çfarë gjendje të mjerueshme është stadiumi bari i të cilit kushtoi... 

E dhuron truallin për ti siguruar ujë fshatit Rahovicë

Nagip Bektashi nga fshati Rahovicë pasi bleu një truall në fshatin Ilincë në të cilin truall ndodhet një burim i madh i ujit të pijshëm, të njejtin ja dhuroi bashkësis lokale të fshatit Rahovicë. Pritet që nga ky burim i ujit të zvoglohen brengat e kahmotshme te qytetarëve të kësaj bashkësie lokale me mungesën e ujit të pijshëm. Në ceremonin e dhurimit të truallit dje ishte... 

Humbjen dërrmuese të PD të Shqipërisë e kishte paralajmëruar Skënder Kapiti që me 10 Dhjetor 2013

Nga av. Ilir Malindi, Durrës Me 25 Qershor 2017 në Shqipëri u mbajtën zgjedhjet parlamentare. Ajo e cila ishte e pabesueshme për opinionin ishte humbja e thellë dhe e paparishikueshme e opozites se Partisë Demokratike, si humbja më e thellë e saj në historinë e pluralizmit shqiptar. Mirëpo opinionisti, analisti dhe studiuesi i politikës  Skënder KAPITI e ka paralajmëruar këtë humbje... 

Albina DEDA – deputete e PD: LULZIM BASHA NUK ËSHTË “DIVERSANT” NË PD

Lulzim Basha nuk është diversant që ka ngjallur instinktet “vigjilente”të atyre që sot na kujtuan kohën e zezë të fletë-rrufeve!. Ai jo vetëm është kryetari legjitim i PD-së deri në zgjedhjet e ardhshme në parti por dhe njëri nga investimet më të mëdha, më serioze dhe më të kultivuara të Partisë Demokratike. Jemi parti themeli e demokracisë ndaj duhet ne, PD, të... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch