Home » Archive for Korrik, 2017

Edhe Homeri kishte folur serbisht! E besoni ?

Pasi u ngopa me shkrime dhe postime të Mustafa  Nanos për Skënderbeun dhe familjen te tij  te gjerë dhe të ngushtë që  “ ishin “   serbë  , atëherë thash t`i gjej sozitë e Nanos ndër serb; jo për nga fytyra por nga mënyra e deformimit të historisë për interesat e tyre. E arsyeshme që  serbët mundohen të “krijojnë “ diçka për të kaluarën e tyre sepse nuk kanë... 

Rregullohen banjot në ndërtesën e administratës komunale

Punëtorët e administratës komunale që i kanë zyret e tyre në katin e parë të ndërtesës së vjetër të komunës ka disa vite që ishin ankuar për gjendjen e banjove në atë pjesë. Përveç gjendjes shumë të keqe, kundërmimi nga era e keqe ishte një nga pengesat që përveç punëtorëve të administratës komunale që zyret i kanë në atë pjesë, pengonte edhe qytetarët të cilët... 

Largohen lypsarët nga rrugët e Preshevës

Në Preshevë ka kohë që nga qytete të ndryshme të Serbisë sidomos ditën e tregut vinë në mënyrë të organizuar lypsar të shumtë të cilët përveç që prishin rehatin e qytetarëve të komunës sonë ata krijojnë një pamje aspak të këndshme duke keqpërodrur edhe fëmijët e vetë vetëm të vjelin ndonjë shumë të të hollave nga qytetarët. Sot, me iniciativën e Qendrës për... 

Shtrohet rruga Miratoc-Cakanoc

Filloi asfaltimi në aksin rrugor Miratoc-Cakanoc. Kryetarja e Komunës së Preshevës Ardita Sinani, Kryetari I Kuvndet Sami Salihu me bashkëpunëtor të tjerë dolën në këtë pikë për të parë realizimin e projektit në fjalë I cili është i një rëndësie të posacme duke lehtësuar qarkullimin e komunikacionit. Kryetarja e Komunës së Preshevës zonja Ardita Sinani, Kryetari i Kuvendit... 

Në Bujanoc me 1 gusht do të shënohet dita e mërgimtarëve

Kabineti i kryetarit të komunës së Bujanocit, ka publikuar agjendën finale për datën ‘1 gush’t, datë që komuna e Bujanocit do t’ia kushtoj mërgimtarëve. Përpos shumë aktiviteteve kulturore, për nder të mërgimtarëve me ‘1 gusht’ do të hapen edhe dyertë e kabinetit të kryetarit të komunës, nga ku mërgimtarët do të mund t’a takojnë kryetarin Shaip Kamberi. Për më... 

Zgjerimi kabinetit qeveritar në Shqipëri, a do të jetë gjithëkombëtar apo interes rajonal?

Shkruar nga Albert Ramadani Derisa Federata e Futbollit Shqiptar grumbullonte lojëtarët më të mirë shqiptarë nga të gjitha viset për ta përforcuar ekipin e kombëtares së Shqipërisë, kryeministri Edi Rama ka filluar një medotë që t’i fusë në ekipin tij në kabinetin qeveritar, shqiptarët që jetojnë e veprojnë jashtë kufirit shqiptarë, ku pjesë e kabinetit pritet të jenë... 

MËHILL MARKU – KËTO BJESHKË KANË RRIT BURRA!

Kushtim  AVNI PONARIT Tek vija sot për në Valbonë,Ku mrizojnë,shtojzovalle e zana,Mendoja për Avni Ponarin, shokun tonë,Që është krenaria e kësaj ane… Dhe bjeshkë më bjeshkë e nëpër shpate, Në lëndina mblodha lule bozhur.Si yll, Avni, i jep dritë kësaj nate,Me 60 lule kurorë për Ju i kam thurë. Tek rrija para bustit të Bajram Currit, Me sytë e mendjes ika në histori,M’u... 

Adem Selimi (Gllavica), bashkëluftëtar dhe mik i ngushtë i Profesor Ibrahim Kelmendit

Shkruan: Nehat Hyseni Adem Selimi (Gllavica) është figurë historike, patriot dhe intelektual me nam, i cili kontribuoi me pushkë dhe me penë për kauzën kombëtare. Roli i tij është kolosal në organizimin politiko-ushtarak të shqiptarve gjatë viteve dramatike 1943-1945 të LDB-së në Kosovë. Adem Gllavica ishte shoku më i ngushtë i Profesor Ibrahim Kelmendi nga Presheva, që nga bankat... 

Pas Lenjanit, Sioni do të marrë edhe Memushajn

Pasi nënshkruan me Ermir Lenjanin, Sioni është vënë pas edhe Ledian Memushajt, i cili në sezonin e fundit luajti me Pescarën, por kjo skuadër ka rënë në kategorinë e dytë të futbollit italian. Skuadra e Sionit me trajner Paolo Tramezzanin është vënë pas shumë futbollistëve shqiptarë, raporton albinfo.ch.   Pasi nënshkruan me Ermir Lenjanin, Sioni është vënë pas edhe Ledian... 

Aktuale per qeveritaret tane

Ali Hertica Hakërrimë nga Ali Asllani   Që nga Korça gjer te Shkodra mbretëron një errësirë, nëpër fusha, nëpër kodra, vërshëllen një egërsirë! Pra, o burra, hani, pini, hani, pini or’ e ças, Për çakallin, nat’ e errët, është ras’ e deli ras’! Hani, pini dhe rrëmbeni, mbushni xhepe, mbushni arka, të pabrek’ ju gjeti dreka, milionier’... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch