Home » Archive for Gusht 5th, 2017

Stambolli dhe Moska e krijuan Malin e Zi nga shqiptarët

Nga Fahri Xharra Sipas të dhënave dhe artefakteve të mëshefura me qëllime të caktuara ,e të cilat po dalin në shesh përditë e më tepër ,ne ishim ata që e mbollëm qytetërimin. Ne ishim ata që Evropës ia dhamë Evropën. Por, neve pushtuesit na mbollën mosbesim ,përçarje,grindje, frikë, pakënaqësi ,dyshim. Na e mbillnin vëllavrasjen. Na mbillnin kob e zi. Pushtuesit e mbollën... 

RamizLUSHAJ – SHKOLLA SHQIPE E HOTIT

1.           Ma e para shkollë fillore në krahinën e Plavë-Gucisë shenjohet më 1854 në fshatin Velika, në kohën e princit malazez Danilo I, pothuaj një çerek shekulli para Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Ishte në gjuhën serbe. Shkollë private, në shtëpinë e Arsenija Tatića Jokiq. Fillimisht, ndoshta, gjysëm-ilegale. Një ndër mësuesit e saj të parë ishte Stefan Mihajloviç,... 

Pritje madhështore për mërgimtarët këtë verë në Preshevë

Mërgimtarët e shumtë të Luginës së Preshevës në çdo verë na gëzojnë me ardhjet e tyre në vendlindje. Ata edhe pse i kanë parakushtet që pushimet e tyre ti kalojnë në qendrat e ndryshme turistike pushimet e tyre nuk hezitojn që ti kalojnë në vendlindje. E sa ne dimë ti presim mirë, këtë duhet ta thonë vet mërgimtaret tanë. Ende pa na ardhur mërgimtarët disa subjekte politike... 

Meta pret kryetaren e Preshevës: Bashkëpunoni me bashkitë shqiptare

Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti sot në një takim kortezie kryetaren e Komunës së Preshevës, znj. Ardita Sinani. Gjatë bisedës, Meta vuri në dukje interesimin e tij të vazhdueshëm, ndaj problemeve dhe kërkesave për zgjidhje, të cilat ndikojnë në përmirësimin e jetës së qytetarëve të Komunës së Preshevës dhe shqiptarëve të Luginës në përgjithësi. Presidenti Meta... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch