Home » Archive for Shtator, 2017

Frashër Krasniqi grushton Milaim Zekën live në studio

Më pas emisioni është ndërprerë, Krasniqi nuk ka pranuar të kthehet në studio. Deputeti i Vetëvendosjes, Frashër Krasniqi, ka grushtuar deputetin e Nismës, Milaim Zeka, në studion e Klan Kosovës. Teksa të dy deputetët përdornin fjalë ofenduese për njëri-tjetrin, Krasniqi në një moment ngritet në këmbë dhe e grushton Zekën, por kacafytja ndërpritet nga udhëheqësi i emisionit... 

Mjekët harrojnë në barkun e pacientes objektin metalik të madhësisë së një këpuce!

Është dashur një kontroll i thjeshtë në skanerin për kongtroll të sigurisë në aeroportin e Cyrihut për të zbuluar objektin e tepërt në barkun  e gruas 49 vjeçare, ku kishte qëndruar afër 3 vjet. Mjekët në një spital të Cyrihut, pas operacionit të kryer kanë harruar në barkun e një pacienteje një pjesë metalike të gjatë 28 centimetra, në formë të shuallit të këpucës.... 

Shqiptarja në garë për më të bukurën e Francës

Kleofina Pnishi me origjinë nga Kosova, do ta përfaqësojë regjionin e Provence-s në Miss Franca 2018, garë e bukurisë që po planifikohet të mbahet në dhjetor të këtij viti. Kleofina Pnishi është një tjetër shqiptare po kërkon suksesin e saj në Francë. Ajo është në mesin e 11 kandidateve, ka arritur të marrë çmimin “Miss Provence 2017” në Cogolin të Francës një rajon... 

Recension për librin e titulluar ”VEPRA 2 – ARSIMI SHQIP NË SUEDI” i autorit Hysen Ibrahimi, Pejë, 8 korrik 2017

Nga Esat Loshaj Poet dhe Kryetar i Shoqatës së Shkrimtarëve të Pejës PUNA DHE PËRKUSHTIMI I AUTORIT TË KËTIJ LIBRI HYSEN IBRAHIMI NË KËTË FUSHË ËSHTË PËR ÇDO LËVDATË E nisë këtë shenim me mendimin e Gjergj Zhejit: ”në recensione lexuesi gjenë një paraqitje të plotë – brendi e formë – për mjaft vepra letrare, vlerësime dhe vëzhgime interesante për to, një qartësi... 

Masat e dhunshme të qeveris serbe në Preshevë

Ngjarjet e fundit në Preshevë kanë lëkundur themelet e kësaj popullate e cila është e pafuqishme që të artikuloj zërin e saj për të drejtat e saj politike. Vendimi i Qeverisë së Serbisë mbi shpërbërjen e Kuvendit Komunal të Komunës së Preshevës dhe emrimi i Organit të Përkohëshëm, është me qëllime të qarta politike antishqiptare dhe për të treguar se shteti serb me urrejtjen... 

Qeveria, Presidenca dhe Kuvendi neglizhojnë hyrjen e Misionit sekret rus në Kosovë?!

Shkruan: Nehat Hyseni Agjenturat serbo-ruse janë fuqizuar sërish në Ballkanin Perëndimor, dmth në Kosovë, Maqedoni, në Luginë të Preshevës, në Mal të Zi dhe në Shqipëri. Diktatori i Rusisë, ish KGB-isti apo “UDB-ashi” sipas fjalorit tonë politik, është i vendosur që ta rikthej Perandorinë pansllaviste ruse në trojet shqiptare në Ballkan, duke pretenduar që ta sfidoj... 

BEJ ATË QË DUHET BËRË, ZOTI BASHA…!

Flamur L. HOXHA Dilema që kemi sot, nga unë lexohet si e tillë: të fitosh demokratët e tronditur e të zhgënjyer, të përbuzur prej zyrtarëve të tyre, të partisë së tyre, apo të mbash ata që u konsumuan egër, ata që shpesh kujtuan se janë pronarë të Partisë Demokratike. Analizën që po duam në Partinë Demokratike më mirë se kushdo e bëjnë ata që takuam një për një... 

Pacolli kërkon “mirëkuptim” nga Podgorica për demarkacionin (video)

Ministri Pacolli ka thënë se do të bëjnë çmos që ky problem midis dy shteteve të zgjidhet në frymën e miqësisë dhe bashkëpunimit dhe në parimet e së drejtës ndërkombëtare. Ministri i Jashtëm dhe njëherësh zëvendëskryeministri i Kosovës, Behgjet Pacolli ka kërkuar të martën nga lidershipi në Podgoricë, që edhe një herë të rishikohet kufiri ndërshtetëror, pasi në Kosovës,... 

Ne të pluhurit dhe të llaçit e harruam…

« Neper fytyrat tona rrëshqiti një gëzim, dhe nder zemra tona ngriti një fole, e një jete e bukur e një jete e re, me dëshira te shumta,po buzëqesh ne lulëzim « -kështu kisha nxënë nga Migjeni t`i gëzohem fitores ,fitores së madhe . Ishte koha kur ne kërkonim dhe bukur gjatë ndër shekuj : Pak dritë! Pak dritë, o shok, o vëlla.  Të lutem, pak dritë në këtë natë kur... 

Si dhe pse u shkarkua kryetarja Ardita Sinani nga Qeveria e Serbisë?

Shkruan: Nehat Hyseni Kryetarja e Komunës së Preshevës, zonja e nderuar Ardita Sinani (PVD), u shkarkua nga ky post me vendimin e Qeverisë së Serbisë, të 15 shtatorit 2017, dhe në vend të saj u caktua “Organi i Përkohshëm”, me Shqiprim Arifin (APN), si kryetar. “Hillary Clinton” e Luginës së Preshevës Zgjedhja e zonjës Ardita Sinani në postin e Kryetares së... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch