Home » Archive for Shtator 4th, 2017

K U M T E S Ë – Kryetari Musliu uron fillim vitin shkollor

Me rastin e fillim vitit shkollor, kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar (KKSH), Jonuz Musliu, në emër të këtij institucioni shpreh urimet më të sinqerta për të gjithë nxënësve, mësimdhënësve dhe prindërit. KKSH inkurajon që në këtë ditë të rëndësishme, që shënon një fillim të ri në rrugëtimin drejt diturisë dhe ndërtimit të një të ardhmeje të ndritur të reflektohet... 

Nxënësve nga Medvegja, Bujanoci e Presheva ju mungon Abetarja dhe librat shqipe

Shkruan: Refik HASANI Shqiptarët diskriminohen në kuptimin më klasik pasi ende nxënësit shqiptarë të  Medvegjës, Bujanocit dhe Preshevës  nuk kan dhe ndihet  mungesa e Abetarese dhe librave shqipë. Që nga niveli parashkollor, shkollat fillore dhe procesi edukativo-mësimor i shkollave të mesme zhvillohet me planë-programe të vjetruara. Përveqë uljes-zvoglimit të nxënësve në... 

Faruk Veliu dhe Agron Boriçi, dy figura madhështore të Luginës së Preshevës

Shkruan: Nehat Hyseni Faruk Veliu është i biri i filantropit dhe kontribuesit të madh e patriotit Abullah (Haxhi) Veliut, në shtëpinë historike të të cilit, të mirënjohur si “Villa Letafet” (1936), është hapur në shkurt të vitit 1945, shkolla e parë shqipe në Luginë të Preshevës. Kurse, nipi i tij, djali i motrës së tij, Fetanetes, Agron Boriçi është i biri i arsimtarit... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch