Home » Archive for Shtator 8th, 2017

Rikthim në kohën e KSA të Kosovës?!

Shkruan: Nehat Hyseni Skena politike aktuale e Republikës së Kosovës, pas zgjedhjeve të parakohëshme parlamentare të 11 qershorit 2017, është e zymtë dhe tmerrësisht brengosëse, meqë me makinacione të papërgjegjëshme juridike dhe kapjes së shtetit, u shkelë vullneti politik i popullit shumicë të Kosovës, i shprehur në kutitë e votimit. Shpresat se me shporrjen e Serbisë nga Kosova... 

Agjenturat antishqiptare dhe misioni i tyre në Luginë të Preshevës (5)

Shkruan: Nehat Hyseni Pas konsolidimit të pushtetit socialist të komunistëve, si dhe prishjes së marrëdhënieve me Perandorinë pansllaviste, BRSS-në e Stalinit, Jugosllavia socialiste e J.B.Titos filloi fushatën e spastrimit nga stalinistët ose “Informbyro-istët”, me fokus të veçantë kundër komunistëve dhe kuadrove shqiptare. Agjentët dhe shërbëtorët e deridjeshëm shqiptarë... 

Kalkulime për ministrat e rinj, Dardan Gashi apostrofohet Ministër i Diasporës!

Edhe pse zyrtarisht nuk është definuar ky i fundit, mediat në Prishtinë e lakojnë emrin e Dardan Gashit si zëvendësuesit e Valon Muratit në Ministrinë e Diasporës Diaspora kosovare që përbën një të tretën e popullsisë së përgjithshme të Kosovës po qëndron me kureshtje se cilët do të jenë ministrat e rinj të kabinetit Haradinaj, e veçanërisht cili do të jetë ministri i... 

Mayani : « Triballet ishin ilir «

Te lexosh Mayannin ne origjinal e sheh një njeri  që aq shumë gëzohet kur puna e tij  10 vjeçare për gjetjen dhe leximin e gjuhës Etruske Ilire, Bryge , Lydiane  dhe Hitite kurorëzohet  vetëm me gjuhën shqipe  Pra gjuha shqipe, sipas tij  është çelësi i gjuhëve të vjetra nga rrënjët e pellazgjishtes. Santfeld -i , identifikimin e emrit te Dalmacisë lidhte me « delme « ,... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch