Home » Archive for Shtator 14th, 2017

Korrupcioni si sëmundje kanceroze në USHT

Shkruan: Nehat Hyseni Studentët shqiptarë nga Presheva, Bujanoci dhe Medvegja, dmth të Kosovës Lindore, apo Luginës së Preshevës, gjenden në vështirësi të jashtëzakonëshme,  meqe dhe pas çlirimit të Kosovës në vitin 1999, kjo pjesë e Shqiptarisë, mbeti nën Serbi. Kështu, fokusi i urrejtjes antishqiptare të Serbisë u fokusua mbi këtë pjesë të gjeografisë kombëtare, duke... 

DËSHMI TË VEPRIMTARISË SË MËRGATËS SHQIPTARE NË SUEDI

Fjalë në përurimin e dy vëllimeve të  revistës Thesar kombëtar i mërgatës shqiptare në Suedi, 7 e 8, organ i Shoqatës së Shkrimtarëve dhe të Artistëve Shqiptarë në Suedi   Të nderuar zonja dhe zotërinj, Roli i mërgatës shqiptare në procesin kombformues dhe shtetformues është i madh. Që nga Rilindja Kombëtare Shqiptare e këtej mërgata ka dhënë ndihmesë të çmueshme... 

Nis procedura për shkarkimin e drejtorit të SHMT “Presheva”, mbledhja u përcoll me tensione e kërcënime

Mes tensioneve e kërcënimeve ka kaluar sot mbledhja e këshillit të shkollës së mesme teknike ”Presheva” në Preshevë. Anëtarët e këshillit u kërcënuan e u  tentua të manipulohen  që kjo mbledhje të mos mbahej fare. Sot në SHMT “Presheva” ishte paraparë mbledhja e këshillit të shkollës me fillim prej ora 10:00. Por mbledhja nuk filloi në orën e paraparë, pasi... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch