Home » Archive for Shtator 16th, 2017

Rajoni i Anamoravës e Luginës së Preshevës,vazhdojn të mbetën larg Prishtinës e Tiranës si qendra shqiptare!

Shkruan:Refik HASANI Anamorava është një trekëndësh kufitar që lidh Medvegjën, Bujanocin e Preshevën në njërën anë sikur me Likovën dhe Kumanovën.  Nga Kamenica, Presheva e Bujanoci për Prishtinë edhe pse ka 70  kilometra më parë shkon nga Prishtina për Tiranë që ka tre fish kilometra se sa arrin në Prishtinë nga Kamenica. Kurse nga Kamenica, Presheva e Bujanoci për Tiran... 

PVD – Informatë

Informatë për opinion nga mledhja e kryesisë së përgjithshme së PVD-së Situata aktuale në Preshevë pas vendimit të Qeverisë së Serbisë për formimin e Organit të përkohshëm, vendim ky i aprovuar me shkelje drastike ligjore, ishte tema e mbledhjes së Kryesisë të PVD-së të mbajtuar sot, me datë 16 Shtator. Veprimi i fundit i Qeverisë së Serbisë, me vendimin e aprovuar për masat... 

Etruskët flisnin shqip

Historical Atlas by William R. Shepherd 1911 edition –  Northern Italy Po ,po , etruskët flisnin shqip . Nëse ne themi se etruskët flisnin shqip do të përjetonim përvojën e Nermine  Vora – Fallaskit në Prishtinë (Të gjithë seminaristët ligjërimin e zonjës Nermine  e përcollën me vëmendje të jashtëzakonshme, sepse prej saj dëgjuan informata të reja nga qytetërimet... 

I kam dy fjalë për Adem Jasharin

Nëse ne si shqiptar pas 550 vjetëve Skënderbeun e bëmë serb , po ia kam frigën që nesër a pasnesër ty do të shpalim turk . Bashkëvendësit tu po e thonë. Adem , ti që sakrifikove aq shumë për shqiptarinë dhe Kosovën e ke dëgjuar se çka po flitet: “Hoxhë Mazllami: Marre është me shku para varrit te Adem Jasharit e me than LAVDI “ Po kujt ti them lavdi të përhershme nëse... 

Sfidat e Qeverisë Haradinaj dhe perspektiva e dyshimtë e koalicionit PANA-“Lista Srpska”

Shkruan: Nehat Hyseni Kryeministri Ramush Haradinaj dhe qeveria e tij, si rezultat i Koalicionit PANA-“Lista Srpska”, do të mbahen në mend për mbështetjen minimale nga Kuvendi i Kosovës, në seancën e 9 shtatorit 2017, si dhe për kredibilitetin e munguar moral dhe besimit të popullit shumicë, dmth shqiptarve të Republikës së Kosovë. Pra, kjo Qeveri u krijua me mbështetjen... 

Lojra të pista antishqiptare të Qeverisë së Serbisë ndaj komunës së Preshevës

Shkruan: Nehat Hyseni   Situata politike në komunën e Preshevës është alarmante, pas vendimit skandaloz të kryetares së Qeverisë së Serbisë, që ta imponoj Shqiprim Arifin, një radikalist islamik me të kaluar të dyshimtë, i ardhur si “parashutist” nga Gjermania. Pra, Ana Brnabiç e ka emëruar dje, më 15 shtator 2015, kryetarin e APN-së, Shqiprim Arifin, kurse për... 

ME JU SI PËRFAQSUES TË MËRGATËS SHQIPTARE NË SUEDI, LIRISHT MUND TË THEMI SE HISTORIA E SHQIPTARËVE DO TË JET ENDE MË E NDRITSHME

Nga Ali Asllani, recensë   …the Ali Asllani, Pejë 08.07.2017 Nuk është e lehtë, dhe aspak e thjeshtë, të marrësh përgjegjësi ta shkruash një libër sa do i thjeshtë dhe i lehtë qoftë ai për lexuesin. Poashtu aspak nuk është e lehtë, ta sprovosh dhe sfidosh veten për të shkruar, jo vetëm një libër por kaq shumë sosh, e me vlera kaq të mëdha. Do thoja vlera të përmasave... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch