Home » Archive for Tetor, 2017

Masakrimi i pushtetit lokal të komunës së Preshevës nga bandat kriminale të Serbisë

Shkruan: Nehat Hyseni Sipas logjikës së kahëmotëshme të regjimit të Serbisë për “shqiptarët e ndershëm”: “Budi naš, radi kako znaš!” (“Bëhu i yni dhe vepro si të duash!”), është uzurpuar dhe masakruar skajshmërisht funksionimi i pushtetit lokal në komunën e Preshevës, që kohëve të fundit është imponuar dhunshëm nga Serbia, me kolaboracionistin antishqiptar,... 

Rreth vëllimit poetik “Lora” të poetit Asllan Qyqalla

NJË POEZI E VEÇANTË DHE KREJT MODERNE Nga Nikollë Loka   Vëllimi poetik “Lora”, i poetit Asllan Qyqalla, është i veçantë në llojin e vet dhe na kujton këngët e Laurës së Petrarkës apo Llorën e Ismail Kadaresë. Të tre krijimet janë dedikime kushtuar dashurisë së jetës dhe si të tilla, pavarësisht nga një fill i përbashkët tematik, shprehin veçanësitë e tyre që lidhet... 

Hasani: “Nga 600 të punësuar në Spitalin e Vranjës, asnjë nuk është shqiptar”

Gjatë seancës së Kuvendit republikan të 26 tetorit, në të cilën Qeveria i përgjigjet pyetjeve të deputetëve gjithashtu me pyetje kryetares së Qeverisë, Ana Brnabiq u paraqit edhe deputeti i Partisë për Veprim Demokratik, Fatmir Hasani. Me këtë rast deputeti Hasani paraqiti pozitën e pavolitshme të Shqiptarëve në Serbi, që është dukshëm në nivel më të ulët se pozita e pakicave... 

ART CLUB ”RIFAT KUKAJ” – DRENAS, NDAN ”ÇMIMIN SPECIAL PËR KRIJUESIN E MËRGATËS 2017” Z. HYSEN IBRAHIMI

KRYESIA E ASOCIACIONIT TË LETRARËVE DHE ARTISTËVE ART CLUB ”RIFAT KUKAJ” – DRENAS, NDAN ”ÇMIMIN SPECIAL PËR KRIJUESIN E MËRGATËS 2017” Z. HYSEN IBRAHIMI Asociacioni i Letrarëve dhe Artistëve Art Club ”Rifat Kukaj”-Drenas, Çmimin special për krijuesin e mërgatës 2017, kësaj radhe iu nda Hysen Ibrahimit, Kryetar i Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa... 

Në një aksident komunikacioni në Austri tre persona nga Rainca kan ndërruar jetë

Tre persona kan ndërruar jetë të dielën nga aksidenti i cili ka ndodhur në shpatin e Irschenberg në drejtim të Salzburgut në Austri.  Ata po udhëtonin drejtë vendlindjes në fsh. Raincë për pushime. Në vendin e ngjarjes ishte angazhuar një skuadër e madhe e forcave shpëtuese për të shpëtuar të aksidentuarit. Në Audin A8 e cila u vetë-aksidentua në shpatin e Irschenbergut... 

Mobilizim i fuqishëm i kryesisë së Forumit Rinor të PVD-së

Gjatë ditës së djeshme në ambientet e Partisë për Veprim Demokratik, përfaqësuesit e Forumit Rinor të PVD – së patën takim konsultativ me kryetarin e PVD – së, Riza Halimin dhe me kryetaren e degës së PVD – së në Preshevë, Ardita Sinanin. Në këtë bashkëbisedim të përfaqësuesve të Forumit Rinor me udhëheqësit e Partisë për Veprim Demokratik, u diskutuan problemet me... 

Beteja hamletiane kundër “parashutistëve” të Beogradit në polikbërjen preshevare

Shkruan: Nehat Hyseni Veprimet antishqiptare për llogari të Serbisë dhe për të zezën e shqiptarve, të disa lider(uc)ëve shqiptarë, apo më mirë me thënë “shqipfolës” të Luginës së Preshevës, me ardhjen në skenën politike preshevare të “parashutistëve” gastarbajterë nga Gjermania e Zvicra gjatë dy-tre viteve të fundit, kanë marrë përmasa dramatike! Si “pykë”,... 

AZEM HAJDARI FIGURË E MADHE KOMBËTARE

Harry Bajraktari – New York Me përurimin e Memorialit të Azem Hajdarit në Bajram Curr, në vendlindjen e tij, me plot krenari përkujtojmë dhe do ta kujtojmë veprën e madhe kombëtare që ai na la neve dhe breznive që do të vijnë. Ne, të gjithëve në Tropojë, na lidhin shumë ngjarje të përbashkëta historike kombëtare, si patriotizmi, atdhedashuria, kultura dhe tradita. Për mua është... 

LR-PDSH themelon nëndegën e saj në Raincë

Para shumë të pranishmëve LR-PDSH themelon nëndegën e rradhës në fshatin Raincë. Në këtë takim u zgjodh kryesia e nëndegës e përbërë nga 21 anëtarë. E veçanta e kësaj mbledhje ishte numri i madh i forumit të gruas të fshatit Raincë gjë e cila tregon se gratë kanë një vend të posaçëm në familjen e madhe të LR-PDSH-së. Të pranishmit i përshëndeti kryetari i këshillit... 

Çfarë përfaqësojn Deputetët e Anamoravës në Parlamentin e Kosovës!

Shkruan: Refik HASANI Pardje,  datë 25 tetor  Kuvendi i Kosovës  ka  mbajtur seancën plenare, në  shqyrtim të  projektligjit për buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2017.Duke e përcjellur këtë krejtë jemi në pritje për miratimin e buxhetit të vitit 2018.Të gjitha legjislaturat pas luftës së vitit 1999 e këndej deputetët që kan përfaqësuar në Legjislativ dhe Ekzekutiv ... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch