Home » Archive for Tetor 2nd, 2017

Sa pika u plotësuan nga Rezoluta për Medvegjë, Bujanoc dhe Preshevë

Shkruan: Refik HASANI Kuvendi i Republikës së Kosovës në legjislaturën e IV-të,në mbledhjen plenare të mbajtur më 31 maj dhe 6 qershor 2013, miratoi një rezolutë,për të drejtat e Shqiptarëve në Medvegjë, Bujanoc dhe Preshevë, në dhjetë pika sipas nr. 04-R-011. Që nga miratimi i rezolutës nga Parlamenti i Kosovës,fillimi i punës së Zyrës për Medvegjë, Bujanoc dhe Preshevë... 

Zënkat midis partnerëve të koalicionit PANA-Lista Srpska

Shkruan: Nehat Hyseni Deklarat e fundit të kryetarit të Nismës, Fatmir Limajt, se “duhet t’i vijë fundi qeverisjes kriminale në Prizren”, flet qartë për faktin e pakontestueshëm se koalicioni i qeverisjes qendrore PANA-Lista Srpska është i panatyrshëm dhe skajshmërisht i brishtë. Gjithashtu, edhe kryetari i PDK -së, Kadri Veseli gjatë fushatës parazgjedhore për zgjedhjet... 

NDËR PARTITË E DJATHTA, PD E SHQIPËRISË, E DYTA NË BALLKANIN PERËNDIMOR

Ramiz LUSHAJ Teorinat e përhapuna veçmas kohët e fundit: “Edhe në Europën Lindore, në vendet ish-komuniste, parti të djathta si PD janë rithemelue, ringritë të reja…” apo “PD e ka krye misionin e saj historik”, etj. janë dizinformuese,  diversioniste. Ligatë kënetore, ligësi politike, edhe kur vijnë nga e majta apo e djathta ose nga jashtë. Bartësit e tyre të mos i japin... 

Tradhëtia kombëtare e APN-së, “brina” s’ka!

Shkruan: Nehat Hyseni Është i tmerrshëm fakti se Serbia gjithmonë ka pasur qëndrim armiqësor ndaj shqiptarve si komb, në përgjithësi, rrjedhimisht edhe ndaj shqiptarve të Luginës së Preshevës. Pesha e kësaj urrejtjeje patologjike antishqiptare nga regjimet serbe është edhe më e rëndë për shqiptarët e Preshevës, Bujanocit e Medvegjës, sidomos pas vitit 1999, kur Kosova “i... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch