Home » Archive for Tetor 5th, 2017

Kryesuesi i LR-PDSH-së Sami Salihu takohet me përfaqsuesit e OSBE-së

Kryesuesi i këshillit inicues të LR-PDSH-së Sami Salihu,  pati takim me zv. shefin e misionit të OSBE-së Joseph Mellot si dhe shefin e zyrës në Bujanoc Giacomo Bosisio. Në këtë takim u bisedua për situatën e krijuar politike në Luginë të Preshevës si dhe për sfidat që e presin komunën e Preshevës në proceset e ardhshme, thuhet në komunikatën e publikuar nga subjekti më i... 

Perfaqesuesit e larte te OSBE-se takuan kryetari Organit të përkohshëm të komunës së Preshevës Shqiprim Arifin

Kryetari Organit të përkohshëm të komunës së Preshevës u taku me Komesarin e lartë për pakica pranë OSBE-së, Lamberto Zannier si dhe me zv. shefin e OSBE-së, Joseph Mellot ku kanë diskutuar pë çështje kryesore sociale – politike që preokupojnë të gjithë qytetarët në Preshevë, Bujanoc e Medvegjë. “Biseduam rreth problemit të gjykatës dhe prokurorisë, vendkalimit kufitar... 

BOTIME ME VLERA TË SHUMTA

Nga Dr. Bashkim LAJÇI Instituti Albanologjik – Prishtinë Recension – i lexuar nga Prof. Bedri Paci, në mungesë të Dr. Bashkim Lajçi.   Tropojë – Bajram Curr, 27 korrik 2017   Që në fillim duhet theksuar se libri ”Thesar Kombëtar i Mërgatës Shqiptare”, vëllimi 7 është i begatë me materiale të shumta nga fusha të ndryshme. Kjo punë kolosale mund të bëhet vetëm... 

“ Megaprojekti ” interesant i Pacollit për Prishtinën

Shkruan: Nehat Hyseni Gara elektorale për zgjedhjet lokale të 22 tetorit 2017, sidomos në Prishtinë ka fituar një dinamizëm me shumë oferta dhe ide të reja se si do të dukej poqese e fiton postin e të parit të kësaj komune kandidati i caktuar. Për dallim nga zgjedhjet e mëparëshme lokale, kësaj radhe duket se e kanë marrë më seriozisht fushatën parazgjedhore Lëvizja Vetëvendosje... 

Pse Qeveria e Serbisë e imponoi APN-në e Shqiprim Arifit në Preshevë?

Shkruan: Nehat Hyseni Shqiprim Arifi është përzgjedhur si figurë ideale për pushtetin antishqiptar të Serbisë, të SNS-it të Aleksandar Vuçiqit, sepse paraqet instrument të devotshëm për realizimin e politikave gjenocidale të Serbisë ndaj Luginës, e sidomos ndaj komunës së Preshevës, si qendër dhe lidere politike e shqiptarve në Republikën e Serbisë. Meqë politikbërja e shqiptarve... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch