Home » Archive for Tetor 6th, 2017

BE ngul këmbë: Liberalizimi i vizave, pas demarkacionit

Këtë qëndrim rreth vizave, evropianët ia ritheksuan mbrëmë ministres së Integrimit. Krahas luftimit të korrupsionit, edhe Demarkacioni me Malin e Zi, është kusht i panegociueshëm për Brukselin dhe vetëm pas plotësimit të këtyre kushteve Kosova mund t`i japë fund izolimit dhe të lëvizë pa viza. Këtë qëndrim rreth vizave, evropianët ia ritheksuan mbrëmë ministres së Integrimit,... 

Me humbjen e saj, Shqipëria “e çon” Spanjën në Botëror

Spanja ka grumbulluar 25 pikë, pesë më shumë se Italia që është e dyta. Shqipëria ka 13 pikë. Spanja është kualifikuar për në Botërorin “Rusia 2018” pasi ka mposhtur Shqipërinë 3 me 0 në xhiron e parafundit të Grupit G kualifikues. Të tre golat u realizuan në pjesën e parë të lojës. Rodrigo, Isco dhe Thiago Alcantara realizuan në portën e Etrit Berishës. Teksa ka mbetur... 

Kosova nuk arrin të këndellet, vjen humbja e tetë në kualifikime

Kosova u mposht si vendas në “Loro Boriçi” të Shkodrës me rezultat 0 me 2 nga Ukraina. Kosova ka pësuar humbjen e tetë në fazën kualifikuese për Botërorin “Rusia 2018”. Në xhiron e nëntë të Grupit I, Kosova u mposht si vendas në “Loro Boriçi” të Shkodrës me rezultat 0 me 2 nga Ukraina. Leart Paqarada realizoi autogol në minutën e 60-të, ndërsa Andriy Yarmolenko dyfishoi... 

Koalicioni antishqiptar APN-SNS është i kobshëm për komunën e Preshevës!

Shkruan: Nehat Hyseni Zhvillimet politike aktuale në Luginë të Preshevës kanë marrë përmasa dramatike, sidomos pas vendosjes së “Organit të Përkohshëm”, që dikur quheshin “masa të dhunëshme”, nga Qeveria e Serbisë me Shqiprim Arifin si kryetar dhe Armend Aliun dhe një anëtar serb të SNS-it të Aleksandar Vuçiqit, si anëtarë. Natyrisht, ky veprim antishqiptar i Serbisë,... 

NEZIR ZASELLA SHQUHEJ ME VIRTYTET MË TË LARTA TË PERSONALITETIT QË IA DHUROI TRADITA SHEKULLORE E POPULLIT TË VET

Nga: Prof. dr. Mehmet Rukiqi Zasellë e Shalës së Bajgorës, më 13 korrik 2017, gjatë përurimit të librit ”Thesar Kombëtar…” 7 e 8 për nderë të heroit kombëtar, Nezir Zasella. I nderuar Prof. dr. Skënder Skënderi, I nderuar Hysen Ibrahimi, kryetar i Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, në Suedi, I nderuari nënkryetar i komunës së...