Home » Archive for Tetor 19th, 2017

Autostrada Prishtinë-Gjilan-Konçul, në mesë të fushatës zgjedhore në Kosovë dhe realitetit

Aq shpesh është përmendur vetëm në koh zgjedhje ndërtimi i kësaj autostrade sa që është bërë tepër. Po mbetemi me shpresë që nuk do të jetë sikur zhagitja dhe neglizhimi e zgjidhja e problemit të Lumit Mirusha dhe ujrave të zeza në përgjithësi në Gjilan për një dekadë e gjysmë. Insfrastrukturën Gjilani e ka më stërvjetruar e  si për Prishtinë apo Ferizaj e mos të flasim... 

Vizita e ministrit Tahiri të shfrytëzohet për përfshirjen e çështjes së shqiptarve të Luginës në Dialogun e Brukselit

Shkruan: Nehat Hyseni Lajm i mirë është se të mërkuren, më 18 tetor 2017, Ministri i Drejtësisë së Republikës së Kosovës, Abelard Tahiri do të zhvilloj një vizitë zyrtare në komunën e Bujanocit. Tahiri pritet të takohet me Kryetarin e Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi, si dhe me përfaqësues të partive politike shqiptare të Luginës së Preshevës. Pritshmëritë tona janë... 

Ja se ç `ka më tha z. Mathieu Aref

Në Oqeanin e madh dhe të thellë dhe të lashtë të historisë sonë të madhe mund të lundrohet vetëm me njerëzit e mëdhenj si Mathieu Arefi , që janë të pajisur me dijen më të madhe për të bërë ballë valëve të çmendura që ngrihen kohë pas kohe mbi historinë tonë .Është krenari kur kemi njerëz të kalibrit të tij dhe me ndihmën e tyre ecim  ballë për  ballë me valët... 

Anti-VETTING-u i Korporatokracisë së krimit

Nga  Skënder S.KAPITI Ky titull shkrimi pyet  se pse dhe si ndodh  që në Shqipëri dhe Kosovë sundon dhe qeveris krimi dhe korrupsioni,  dhe njëkohësisht shpreh edhe çudinë se si ka dhe si është e mundur kjo, pra kjo si fenomenologji socio-politike sot në kohët moderne. Kjo ndodh pasi në realitetin tonë të këqijat lehtësisht, çuditërisht dhe shpeshherë e pandërprerë ndodhin,... 

Mos ma prek Lengaricën

Nga  Fahri Xharra   Kanioni i Lengaricës, monument unik i rrallë në botë, është shpallur me ligj si Monument i Natyrës të Evropës dhe është kthyer në vend tërheqës turistik për shëtitjet në natyrë dhe shëndetit publik, pasi aty gjenden dhe banjat termale të Bënjës. Sa keq që njihemi, aq pak me vendin tonë, sa keq! Po kush më ka folur ndonjëherë për Kanionin e Lengaricës? Miku... 

Familja Geci nga Llausha falënderon të gjithë miqtë e dashamirët

Me rastin e shuarjes së jetës së Raba Gecit, nënës së vëllezërve Geci nga Llausha e Skenderajt, Familja Geci falënderon përzemërsisht të gjithë miqtë e dashamirët që shprehën ngushllime me anë të mediave sociale e informative, me vizita në shtëpi e në mënyra të tjera dhe ua zvogëluan dhembjen e pikëllimin pjesëtarëve të familjes. Falënderime të veçanta u shprehin sidomos ... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch