Home » Archive for Dhjetor 2nd, 2017

INVESTIMINUK I KALON MILIONAT QË BËHENDËME ÇDO VIT

Ing. Dod DOÇI Shqipëria, këtoditë, është nën ujë nga përmbytjet e reshjeve të shiut e vërshimet e lumenjve.Sigurisht, dihen të dhënat hidrometeorologjike për të gjithë lumenjtë kryesorëtë vendit tonë. Ato janë aty, të sakta, publike. Lumenj tëshumtë e përshkojnë vendin tonë nga Lindja në Perëndim dhe në drejtime tëtjera, ku shumica e tyre derdhen në detin Adriatik... 

“Helmi me mjaltë” i misionarëve të Vuçiqit në Preshevë

Shkruan: Nehat Hyseni Misionarët e Vuçiqit në Luginë, e sidomos në komunën e Preshevës, janë vënë në aksion me një agresivitet dhe presion e arrogancë të paparë deri më tani në skenën dramatike të politikbërjes së pavarur të shqiptarve në Serbi. Lufta e vitit 1999, si dhe ajo e vitit 2000-2001, e dëmtuan shumë rënd qenien shqiptare në Serbi, ku mezi marrin frymë kombëtarisht... 

DO TË DOJA TË ISHTE GJALLË TË NA PRINTE ME SHARMIN E TIJ PREJ NJË INTELKTUALI VËRTETË LIDER

Nga Hysen Ibrahimi, Suedi/Förslöv, 2 dhjetor 2017 Data e 2 dhjetorit 1944, e lindjes së Kryetarit Rugova, duhet të hynë si njëra ndër datat më me rëndësi të popullit shqiptar në Kosovë dhe më gjerë, pasiqë Ibrahimi Rugova dhe ndikimi i tij, për ti përkrahur, mbështetur dhe afirmuar kërkesat e tona, përfshiu tërë trojet etnike shqiptare, pa dallim. Kjo datë e 2 dhjetorit 1944,... 

“Interpol: Ne nuk e kërkojmë arrestimin e Haradinajt

Lion/Interpol , 2 dhjetor  -“Interpol: Ne nuk e kërkojmë arrestimin e Haradinajt. Për ne është i lirë për në Bruksel. Rrugë e mbare i qofte…”.. ju kujtohet ky titull tek agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” para dy jave, kur gjtha mediat serbe dhe e disave kosovare vlonin si “mizat …” 2-3 dite para se te nisej kryeministri shqiptar i Kosoves ne Bruksel shkruajten se “Haradinaj... 

LR-PDSH dorëzon listën e kandidatëve për këshilltarë

Lëvizja sonte dorëzoi pranë Komisionit Komunal Zgjedhor gjithë dokumentacionin e nevojshëm për pjesëmarrje në zgjedhjet lokale të 24 Dhjetorit. Gjatë dorëzimit të listës me kandidatët për këshilltarë ishin prezent një numër jashtëzakonishtë i madhë i mbështetësve. Lëvizja për Reforma tash pret nga Komisioni Komunal Zgjedhor çertifikimin për pjesëmarrje në zgjedhje. Në... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch