Home » Archive for Janar, 2018

Koto Hoxhi – vrasja e një veprimtari nga Kisha Greke

Koto Hoxhi u emërua mësues në shkollën teologjike të Qestoratit më 1873, në orët e lira u mësonte fshehurazi nxënësve shqipen dhe u ngjallte atyre dashurinë për gjuhën, për atdheun, për bashkatdhetarët e feve të tjera. Pse fshehurazi ? Pse tinëz ?Pse ore , pse ?  Pse gjithmonë , pse ? Njerëzit e mëdhenj, historia e çdo kombi, nuk ka vonuar shumë për t‘i ngritur në “Altar”.... 

Preshevë – Nga rivotimi në vendëvotimin numër 5 nga një këshilltarë humbën APNdhe LR-PDSH ndërsa fitues doli lista serbe me 2 këshilltarë

Pas mbajtjes së zgjedhjeve më 24 dhjetorë 2017, komisioni komunal zgjedhorë, pas vendimit të gjykatës administrative në Beograd, kishte vendosur që zgjedhjet të përsëriten në vendovotimin numër 5 në Preshevë. Arsyeja e këtij vendimi ishte se në këtë vendëvotim komisionerët e PDSH-së dhe PVD-së kishin lëshuar vendëvotimin me qëllim të ndërprerjes së votimit pa ndonjë arsye,... 

Gjuha shqipe e denuar me vdekje – Papa Llambro Ballamaçi

Të veshur me jakën priftërore, Llambro, vëllai i tij Sotiri, si dhe Anastas Ballamaçi, nga të parët piktorë ikonografë në vendin tonë, e kthyen në një folezë kombëtare, ku filloi të mësohej e të ligjërohej shqipja, përmes botimeve të shoqërisë së shqiptarëve të Stambollit dhe të Bukureshtit. Papa Llambro Ballamaçi, si një prej figurave kryesore nga ku merrte vrull dhe zhvillohej... 

Viti 2018-Viti i VETTING-ut, faleminderit SHBA! (Vazhdim…)

Nga Sënder S.KAPITI Vazhdim…Çdo epokë dhe çdo kohë ka heronjt e protagonistët e vet, ka historinë e vet, krijon “mitet” dhe të shënjtët  e vet që janë ata të cilët kanë dhënë nga vetja e tyre për të mirën e atdheut dhe të kombit. Me të kaluarën e lavdishme ,me ngjarjet dhe me sakrificat e shqiptarëve në të shkurën nuk është ndonjë mjaftueshmëri e konsiderueshme... 

Gjikat – Histori shqiptare në Rumani

nga  Fahri Xharra Shpesh lexojmë “Ghika family with Albanian origin , Hellenized through matrimonial unions fanariote environments , especially with family Mavrocordato then Romanianized by Romanian nobles families matrimonial union between the family Sturdza .-“Familja Ghika me origjinë shqiptare , e helenizuar nëpërmjet lidhjeve martesore me fanariotë , sidomos me familjen Mavrocordato... 

Dhjetë vjetori i shpalljes së Pavarësisë dhe rreziku i zhbërjes së Republikës

Shkruan: Nehat Hyseni Jubileun e dhjetvjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës po e presim në atmosferë të zymtë dhe me shumë sfida: Gjykatën Speciale, Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, Asociacionin e Komunave më shumicë serbe, shndërrimin e FSK-së në Ushtri të Kosovës, etj. Pra, kaluan dhjetë vjet nga shpallja e Pavarësisë së Republikës së Kosovës, në ato... 

Shteti i ngulfatur nga politika

Nga Bardha Smajli   Të gjithë ndjejmë një shqetësim që sa vjen e rritet lidhur me drejtimin që po merr siguria jonë dhe gjithqka tjetër që punojmë, ëndërrojmë e shpresojmë për të ardhmen e vendit tonë. Kjo sepse gjithnjë e më shumë ka shtrirjeve të vazhdueshme të rrjetit të konspiracionit dhe grupeve që lindin prej tij, sjelljeve nepotike, dhe veprimeve jo etike e joligjore... 

UEFA Liga e Kombeve e sqaruar në detaje – Si mund t’i ndihmojë ky format kombëtareve në kualifikimet për Euro 2020!?

Është tërhequr shorti për garën e re që quhet UEFA Liga e Kombeve, një format krejt i ri i një gare interesante mes përfaqësueseve të futbollit. Telegrafi sqaron në detaje për këtë garë dhe mënyrën e funksionimit të saj. Çka është UEFA Liga e Kombeve? UEFA Liga e Kombeve është një garë e re e përfaqësueseve të shteteve në futboll. Kosova do të përballet ndaj skuadrave... 

Aftësia për t’iu përgjigjur në një qeveri të dështuar

Ali Hertica Kjo mbron vetë këtë. keqëqeverisje, kundër trashëgimëtarëve të paaftë dhe klaneve të saja të përditëshme në Kosovë. Kjo vetëdije merr gjëmba nga pikëpamjet më radikale kundër qeverisë. Veç kësaj është probabiliteti i një trazire të konsiderueshme. Në Kosovë ekceset që lulëzon jetën e partive politike të atyre kolltukgjinjëve që e udhëheqin … demokracinë... 

Nostalgjia otomane të mos shndërrohet në dyfytyrësi diplomatike

Nga Fahri Xharra Në vitet 1890, armenët e rinj të edukuar në universitetet e Europës bënin presion në Perandorinë Otomane duke thirrur për ndryshime kushtetuese, të drejtën e votës dhe fundin e praktikës diskriminuese të tatimit të popullatës së krishterë. Në mes të viteve 1894-1896 mbi 100 mijë fshatarë armenas u zhdukën prej regjimenteve speciale të sulltanit. Por, përfundimisht... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch