Home » Archive for Shkurt, 2018

Mone Juniku – Recension

Romani “PRINCESHA MERI” e autores ELHAME GJYREVCI është një pasqyrë e të rrëfyerit për jetën, tragjedinë familjare, vuajtjet, dhimbjen dhe sfidat që sjell furtuna e jetës së fëmijëve të mbetur jetimë. Në të njëjtën kohë, pasqyron forcën, besimin në vetvete, dashurinë e pakompromis ndaj familjes, përkushtimin si një vizion për mbijetesën, për ta mundur dhimbjen, vuajtjen,... 

Perceptimi i korrupsionit në Kosovë është rritur ndjeshëm

Ali Hertica “Në të gjithë botën, e gjithë shoqeria dhe  shtetet janë më shumëi se kurrë  të vendosur për  një luftë efektive kundër korrupsionit. Korrupsioni është një kërcënim për sundimin e ligjit, demokracin  dhe të drejtave të njeriut. Vendet kanë një interes kombëtar në një qeveri që funksionon mirë dhe një biznes transparent. Këtë duhet që edhe sheti... 

Don Shtjefën Kurti – viktimë e urdhërave serb

shkruan Fahri Xharra Don Shtjefën Kurti u lind në Ferizaj më 24 dhjetor 1898. Mësimet e para i mori në vendin e lindjes, ndërsa gjimnazin në qytetin e Shkodrës. Studimet teologjike i filloi në Austri, për t’i vazhduar më tej pas Luftës së Dytë Botërore në Romë në kolegjin “Propaganda Fide”. U shugurua në qytetin e shenjtë, ku mbajti edhe të parën meshë. Më pas u kthye... 

Marrëzia nuk krijon drejtësi

Ali Hertica Te libri “Du contrat social”, Rosi thotë qartë se nuk merret me kalimin historik nga një gjendje pa pushtet politik, në një gjendje me pushtet politik. Është shqetësuese se çfarë mund ta bëjë legjitime gjendjen shoqërore lidhur me gjendjen që ka sot Kosova, në territorin e saj, ku bllokohen, barikadohen rrugët e saj nga serbet në veri me mbamendje çetniko –millosheviçiane.... 

Kush ishin Ligurët – shqip Lelegët?

Nga Fahri Xharra Në kohën kur rishkruhej historia , shekujt nuk ishin në anën tonë . E kishim fatin e zi të një errësire 600 vjeçare e cila nuk e lejonte që edhe ne t`ishim në grupin e atyre që e rishkruanin historinë . Gjatë asaj kohe u nda historia sipas nevojave të kohës , me pasoja të rënda për të kaluarën tonë . Por , sidoqoftë  nëse nuk flet libri i rishkruar flasin... 

Kush na largon nga Europa ?

Shkruan Fahri Xharra (Tmerri nuk ka të ndalur në Luginën e Preshevës, atje po vazhdon ç’kombëtarizimi i fëmijëve shqiptar duke i arabizuar qysh në moshë të re.  Read More »

Europa, presion shqiptarëve me Demarkacionin ashtu siç i kërcënoi me 1880-ën për Ulqinin

Nga Skënder S. KAPITI  Europa e pafytyrë ; Europë  , pse mbete antishqiptare gjithmonë kur shqiptarët janë më të hershmit e Europës. Europa, armik i madh i shqiptarëve  e cila ua coptoi trojet, e ndau dhe e përdori Shqipërinë  etnike si mall tregu duke ua falur dhe dhuruar trojet e saj shovinizmit ardhacak sllav e grek. A nuk u ngope Europë  me zullume dhe me padrejtësi që  u bëre gjithmonë  shqiptarëve. Pse, e nuk je Ti Europë  që  e krijove Malin e Zi si shtet me trojet shqiptare. A nuk je Ti Europë ajo kur në  Vitin 1880 demonstrove dhe kërcënove me floten detare  tënde pankristiane dhe prosllavo-ortodokse me anije franceze, britanike, gjermane, ruse, italiane dhe austrohungareze kundër shqiptarëve e që  bëre të  mundur dorëzimin e Ulqinit krejtësisht shqiptar Malit të  ZI,duke edhe i mashtruar shqiptarët    se do të  “shpërbleheshin” me të  drejta autonomiste, dhe përfundimisht a nuk je Ti Europë  që  në  kancelaritë  e tua bëre  pazaret, tradhetinë  dhe tragjedinë   mbi shqiptarët. Ti je autorja e paturpësisë  që  i rrudhose trojet shqiptare dhe Shqiptaret në 1/3 e tokave të  tyre, Ti lejove genocidin sllavo-grek 160 vjeçar mbi shqiptarët. Ti Europë,  edhe atë  Shqipëri të cunguar që  t’i e njohe ,por që  edhe atë  gjithnjë  deshe haptazi por edhe me Konferenca të  Fshehta edhe ta zhdukësh nga harta. Ja se si Ti Europë vazhdon të  sillesh akoma edhe sot si antishqiptare, dhe u bën presion shqiptarëve që  të  falin përsëri trojet e tyre, presioni mbi shqiptarët sot me Demarkacionin që t’ia japin Malit të  Zi edhe 8000 hektarë  tokë  , dhe madje u vë  kushtin shqiptarëve se pa demarkacionin nuk ka për ju liberalizim vizash. Kjo ishte dhe kjo mbetet Europa për Shqiptarët, gjithnjë  e pabesë  dhe  antishqiptare.   Sikur të mos mjaftonte vetëm ky presion i Europës mbi politikën dhe shqiptarët e Kosovës, vjen edhe “leksioni “ i Kryeministrit të Shqipërisë, E.Rama në Ditën e Pavarësisë së Kosovës  se: demarkacioni ishte shpikje e politikës, pra për Kryeministrin e Shqipërisë rezistenca, dinjiteti e patriotizmi  për mbrojtjen e trojeve shqiptare qënka “shpikje politike”, por realisht falja dhe pazaret e politikës shqiptare ne dem te integritetit territorial është  dhe shënohet si tradhëti kombëtare. Këtë mos ta harrojë politika aktuale e Kosovës.  Read More »

100 VJETORI I KOMITETIT KOMBËTAR “MBROJTJA E KOSOVËS” NË SHKODËR DHE FTESA PËR 100 MIJË EURO PËR Z. BEHGJET PACOLLI

Së parit, pa dalë nga tema e librit për Hasan Prishtinën, për pa dalë as nga kjo sallë, e kam një propozim, mendim, sugjerim, quajeni si të doni vec po ua them. Po due me përfitue dhe nga rasti që sot e kemi këtu kryetaren e Bashkisë të Shkodrës, znj. Voltana Ademi, edhe ambasadorin e Kosovës në Tiranë, z. Syl Ukshini, edhe z. Jahja Lluka, këshilltarin për Diasporen të Kryeministrit... 

Toka e heronjëve të harruar

(Në kujtim të dëshmorit të parë të UÇPMB-së, Fatmir Ibishi)   Në rrethana të okupimit, pas luftës së Kosovës, rritja e ndikimit të ideve të çlirimit kombëtar, të propaganduara nga qarqet atdhetare brenda vendit, si dhe nevoja e vetëmbrojtjes nga terrori shtetror serb, bënë të domosdoshëm organizimin e lëvizjeve kombëtare shqiptare mbi themelet e të drejtës për çlirim... 

Kur një grup shikon se politika që udhëheq është e përshtatëshme

Ali Hertica   Në programin e shkencave politike thuhet se është e rëndësishme të shpjegohet se si mund të shkatërrohen llojet e ndryshme të legjislacioneve dhe si mund të ruhet secila prej tyre. Në trajtimin e këtyre dy temave, Aristoteli na i kujton pikëpamjet mbi drejtësinë, që janë  tema e  formave të ndryshme të qeverisjes, veçanërisht demokracisë dhe oligarkisë. Demkracia... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch