Home » Archive for 4 Shkurt, 2018

Masakrat nuk harrohen

Shpesh më akuzojnë që po e ripërtërij të kaluarën dhe se po ngjalli shumë shpirtra që nuk pajtohen me mua . Çelësi i ardhmërisë sonë të shëndetshme është në ndriçimin e së kaluarës sonë . Secili në shoqërinë tonë e ka rolin e tij , dhe duhet që secili të punojë diçka për kombin që të mos vdes së koti ;Së paku mos të mohojë të kaluarën  e cila ende rri pezull... 

Xhubleta mbi katër mijë vjeçare – në mbrojtje të UNESCOs

shkruan Fahri Xharra Veshja me Xhubletë. E merr këtë emër nga një lloj fundi në formë këmbane të valëzuar, i qepur me rripa prej shajaku të vendosur njëri pas tjetrit në linjë horizontale, bashkimi i të cilëve realizohet me gajtana të hollë prej leshi. Xhubleta shoqërohet edhe me disa pjesë të tjera prej shajaku me ngjyrë të zezë, si të xhubletës të cilat quhen grykës,... 

Kryeminister Ramush Haradinaj,

Sali Rexhaj sot po të drejtohem si këshilltar, pa pagesë rreth demarkacionit. Nuk është hera e parë po është hera e fundit që po të drejtohem për këte punë. E di se ke zëvendesa, ministra, zëvendesministra e këshilltar me shumë se Trump, më shumë se edhe Kina, por po te drejtohem vetem për nje qeshtje të cilen e di më mire se ti dhe se të gjithë këta qe të rrethojnë. Po kthehem... 

Shqipja është bijë e ilirishtes

(Përkime të shqipes së vjetër me fjalë të popujve paleoballkanike) Baltosja në ditët e sotme është bërë më e sofistikuar, më e stërholluar, shqipja vërtetë është një gjuhë e vjetër pohojnë baltosësit, por nuk është bijë e ilirishtes, madje as e thrakishtes, por parardhësit e shqiptarëve erdhën në këto troje me dyndjet avare. Në këtë ritual munxash do të jenë të... 

Kur do të vijnë bijtë e shekullit të ri?

Nëno moj , po na kërcënohen . Në moj hallemadhja që nuk të mbaruan « dertet “ nuk të përfunduan brengat. E di moj nënë që ishe në zor , e di moj nënë që ishim një milion ata që ikëm  e të lamë` gati të vetmuar në mëshirën e djegëjeve ,rrënimeve  dhe dhunimeve , Donin t`a ndërronin  faqen e  dheut tënd , donin që t`i mos të flasësh më gjuhën e të parëve  ,... 

LAJM PIKËLLIMI: U nda nga jeta Prof. Dr. Remzi Nesimi

LAJM PIKËLLIMI Me dhimbje të thellë Ju njoftojmë se mbrëmë në orët e vona, më 3 shkurt 2018, u nda nga jeta Prof. Dr. Remzi Nesimi. Ceremonia e varrimit do të bëhet sot, më 4 shkurt (e dielë), në orën 14:30, në varrezat e fshatit Odri, Tetovë. Me këtë rast u shprehim ngushëllime familjes Nesimi dhe të gjithë miqve dhe dashamirëve të profesorit Remzi Nesimi. Qoftë i paharruar... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch