Home » Archive for 6 Shkurt, 2018

Nënshkruhet marrëveshje koalicioni mes kryetarëve të APN-së dhe LRPDSH-së

Sot është nënshkruar marrëveshja për koalicion mes kryetarit të APN-së, Shqiprim Arifit dhe të LR-PDSH-së, Sami Salihut. Këto dy subjekte politike kishin arritur një marrëveshje koalicioni pas përfundimit të zgjedhjeve lokale me 24 dhjetor ku kishin siguruar së bashku 20 këshilltarë ndërsa tani, pas rivotimit në vendëvotimin nr. 5 në Preshevë, përbëjnë 18 ulëse në kuvendin... 

Pellazgët dhe vallja Pirrike

shkruan Fahri Xharra ….Në këtë kapitull do të thoja thjesht se pellazgjishtja e lashtë, nga e cila rrjedh shqipja e sotme, ka qenë gjuhë zanafillore e folur në Europë, Egje dhe Azinë e Vogël qysh të paktën nga fundi i kohës e akujve që mori fund në Evropë nga 10.000 vjet para erës sonë.. Do të shtoja që një pjesë e këtyre popullsive, për arsye të ndryshme ka emigruar drejt... 

Një politikë ekonomike që redukton pabarazinë, të prodhimit vendor

Ali Hertica Çfarë do të jenë pasojat në praktikë kryesisht varet nga ratifikimi Një fushë tjetër ku standardet ndërkombëtare janë në zhvillim e sipër, është fusha e tregtisë ndërkombëtare të armëve. Në kohën e shkrimit ky raport erdhi një traktat për të negociuar mbi tregtinë e armëve konvencionale, pjesë dhe municionit. Nëse ajo hyn në fuqi, vendos një hap në rregullimin... 

Karpët e Karpateve , një histori ne veti

shkruan Fahri Xharra Para se të kaloj në shtjellimin e kësaj teme aq pak e njohur për ne , me lejoni të rishkruaj disa fjalë në anglisht    « The name Carpi or Carpiani may derive from the same root as the name of the Carpathian mountain range that they occupied, also first mentioned by Ptolemy under the name Καρπάτης – Karpátes.[7] The root may be the putative Proto-Indo-European... 

Përmirësohet gjendja e futbollistit shqiptar, i cili u ther me thikë në Itali

Futbollisti shqiptar, Aldi Shpijati, që ishte në rrezik për jetën pas sulmit me thikë këtë fundjavë në një parking në Itali, ka dalë nga reanimacioni, raportojnë mediat shqiptare. Dy operacionet urgjente, në kraharor dhe bark, mesa duket i kanë shpëtuar jetën 21-vjeçarit. Ngjarja e rëndë ndodhi rreth orës 4:30 të mëngjesit të së dielës, pranë një parkingu në qytezën Scandiao,... 

ENVER CAMAJ ISHTE DHE MBETI ATDHETAR I PA LUHATSHËM I ÇËSHTJES KOMBËTARE PËR PAVARËSINË E REPUBLIKËS SË KOSOVËS

Është fakt i pamohueshëm se Enver Camaj, ishte dhe mbeti njëri ndër veprimtarët më të dalluar, sidomos në mbarëvajtjen e Fondit të Republikës së Kosovës Trepërqindëshi për Suedi. Shikuar nga këndi i veprimtarisë së tij, mund të themi se ai ka arritur përmbushjen e obligimeve që t’a mbështes njëqindpërqind vijën institucionale të Republikës së Kosovës të udhëhur nga... 

Hapja e Ekspozites ne Teatrin e Gjilanit

JU FTOJME TE MERRNI PJESE NE HAPJEN E EKSPOZITES NE TEATRIN E GJILANIT ME 9 shkurt 2018 ne oren 16:15 nen mbeshtetjen e Kryeministrit te Kosoves z. Ramush Haradinaj, MKRS, Kryetarit te Komunes z. Lutfi Haziri Fjale rasti do te mbaje ;                           z.Asllan Qyqalla, Kryetar i SHoqates Shqiptare te Muhaxhireve Mbarekombetar (SHSHMM), tel. 044636986                ... 

Krimi, korrupsioni një opinion eksploruese

Ali Hertica  Në kuadër të Programit për Financiar dhe Ekonomik krimit ka qenë shumë përparim i bërë për rritjen e njohurive dhe forcimin e kapaciteteve të policisë dhe gjyqësorit, por realizimi se i ashtuquajturi krim. “victimless” mund të ketë ndikim të madh në shoqëri, është ende mjaft depërtuar edhe qeverinë, qytetarët, me derëtarë (si noterët dhe avokatët)... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch