Home » Archive for 8 Shkurt, 2018

Vetëm protestat “ revolucion are” mund ta shpëtojnë Lëvizjen “Vetëvendosje”!

Shkruan: Nehat Hyseni Lëvizja Vetëvendosje u krijua fillimisht si një lëvizje politike e padefinuar ideologjikisht, që për objektiv të veprimit politik kishte mësyerjen kundër regjimit politik të Kosovës së pasluftës. Kulmin e kësaj “mësyerje” kundër pushtetit ajo e arriti në protestat kundër Qeverisë së Isa Mustafës, në koalicionin PDK-LDK, duke arritur përmasa që i tejkalonin... 

“Shqiptarët në Pianiano” – nga Elettra Angelucci

– përktheu nga italishtja në shqip Brunilda Ternova – Në dokumentet e “Archivio Camerale dello Stato di Castro”, të ruajtura në Arkivin e Shtetit të Viterbo, gjejmë informacione interesante mbi emigracionin e një grupi familjesh shqiptare. Në fakt, në prill të vitit 1756 disa familje nga Shkodra, (1) për t’i shpëtuar persekutimit fetar islamik, zbarkojnë... 

MINISTRAT E DIASPORËS DHE DIASPORA – “Mirëse na erdhët ministra”!

Sadri MEHAJ – New York Ditëve të fundit, në komunitetin tonë shqiptar në Amerikë kanë ardhur për të na vizituar zyrtarët e dy shteteve tona, gjegjësisht, nga Tirana -ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko dhe nga Prishtina – ministri i Diasporës e Investimeve Strategjike, Dardan Gashi.  Nga takimet e tyre në komunitet me shoqata e organizata dhe sheh patriote e patriot... 

« Shqiptarët « e Edwin E. Jacques-ut

E përgatiti Fahri Xharra Të filloj shkrimin me fjalët e autorit “Shqiptarë “ : “Këta bij të shqipes nuk do ta humbnin kurrë dashurinë për vendin, lirinë dhe gjuhën e tyre”. Autori e thotë në Parathënie se e ka hartuar veprën jo vetem per shqiptarët, por edhe për gjithë ata që kërkojnë material anglisht për Shqipërinë. Vlerësimet për traditat, kulturën, gjuhën dhe... 
© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch