Home » Archive for 9 Shkurt, 2018

Politika ka për të humbur shumë respekt

Ali Hertica Gjë e bukur është se në qoftë se konsideratat tuaja politike mbi shikimin kohë, ju jeni vazhdimisht në katalogun e njëjtë të problemeve të hasura: Politikanët ulur nën një kavanoz zile, ata flasin shumë, por veprat por ho, politikanët dhe profiterët careerists. Ata që tingëllon ju dëgjoni tani, por edhe në vitet e nëntëdhjeta, gjashtëdhjetë, shtatëdhjetë, tridhjetë.... 

Tahiri krenar që barti flamurin e Kosovës në ceremoninë hapëse

Skitari Albin Tahiri, që ka fituar normën olimpike në pesë disiplina, është shprehur tejet krenar. Kosova për herë të parë po merr pjesë në Lojërat Olimpike Dimërore. Albin Tahiri është garuesi i vetëm dhe ishte ai që barti flamurin e Kosovës në ceremoninë hapëse. Ekipi i Kosovës përbëhej edhe nga kryetari i Federatës Skitare të Kosovës, Milaim Kelmendi, trajneri Agim Pupovci,... 

Fustanella mijëvjeçare shqiptare

A relief circa 400 BCE depicting the builder of the sanctuary of Vari Cave shkruan Fahri Xharra Miq të nderuar , shkrimi është për shpërnadarje nëpër portalet europiane. Një nga veshjet më karakteristike të shqiptarëve që e gjen me një shtrirje gjatë gjithë territoreve ku ka banuar etnia shqiptare është fustanella. Në mënyrë të gabuar shpesh herë ajo është referuar si një... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch