Home » Archive for 14 Shkurt, 2018

Seanca konstituive e Kuvendit Komunal të Preshevës do të mbahet më 19 shkurt 2018

Të hënën, datë 19 shkurt 2018 mbahet seanca Konstituive e Kuvendit Komunal të Preshevës me c’rast bëhet verifikimi i mandateve të këshilltarëve nga zgjedhjet e 24 dhjetorit 2017. Pas përfundimit të procesit zgjedhorë dhe certifikimit të rezultateve dhe mandateve të këshilltarëve të ardhshëm pranë Kuvendit Komunal të komunës së Preshevës nga komisioni komunal zgjedhorë,... 

KOLEGJI “ILIRIA” NË PRISHTINË DHE PRESIDENTI I TIJ, MIXHAIT REÇI NDEROHEN ME ÇMIMIN “JUSTINIANI I MADH”

Valdet ERMALI Këto ditë në Muzeun Historik (salla “Konstandin Shapataraku”) në Tiranë, Akademia Monarkiste Shqiptare organizoi veprimtarinë “Akademia e Çmimeve”, ku u ndanë çmimet “Mbretëresha Teuta”, “Justiniani i Madh”, Konstandini i Madh”, “Niket Dardani” e “Lekë Dukagjini” për personalitete të shkencës, monarkisë, diplomacisë, historisë, politikës, arsimit... 

Berisha, Thaçi, Rama, Mustafa, Meta dhe “elita”politike, bëjuni shqiptarëve një të mirë historike,largohuni!

Nga Skënder S.KAPITI Duke parë, dëgjuar e vështruar; duke parë dhe prekur realitetin gjithdimensional të politikës, të drejtësisë, të mosintegrimit, të  moszhvillimit, të mosmirëqënies, të papunësisë ,të varfërisë, të korrupsionit, të drogës dhe të eksodit  që vijnë si pasojë e mosqarkullimit të elitave politike, patriotike ,demokratike dhe intelektuale dhe e kalbjes,... 

Pse nuk do të duhej të shkëmbehen territoret e as popullata?

Nuk mundë të themi se Kosova dhe Serbia si dy shtete kan apo nuk kanë nevojë për shkëmbim të territorit e as të popullatës, por kemi të bëjm me dy popuj që ka kuptimin raportet Shqiptaro-Serbe. Ne Shqiptarët nuk jemi në territore të huaja,por Serbët jan në territore tona stërgjyshore-kjo është arsyeja kryesore pse nuk duhet të shkëmbehen territore  e as  popullata. Nuk mundë... 

KUVENDET SHQIPTARE – (Sipas Lahutes se Malesise)

Etno-psikologji       KUVENDI, si institucion klasik i veteqeverisjes shqiptae eshte i lashte sa historia e njerezimit, madje flitet se edhe perendite, hyjnite benin kuvende. Sjellim ne mend : « Pse perendite  e larta u keshilluan »., se Gilgameshi «… n’ kuvendin e hyjnive mori pjese, fort e kerkoi jeten dhe e gjeti…». Edhe ne Eposet e tjera te lashtesis behet fjale per kuvende.... 

Fjala e redaktorit të librit, z.Hysen Ibrahimit

Karakteristikë e romanit të titulluar “PRINCESHAMERI” e autores Elhame Gjyrevci, është se autorja arrin të modifikojë motivin e ngjarjeve të jetës së personazhit mbi ndodhitë e ngjarjeve që kanë motiv të veçantë. Pastaj, nga ky motiv nxirret mesazhi, jo vetëm si një roman për fëmijë, por edhe për grupmoshat e të rriturve dhe të moshuarve. Në roman do të hasim reflekset... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch