Home » Archive for 15 Shkurt, 2018

The Economist: Një dekadë Pavarësi, Kosova është ende e dhunshme (në veri)

Prestigjozja “The Economist” i ka kushtuar një artikull shtetit të Kosovës, dhe faktit që Kosova këtë vit po feston një dekadë shtet, që nga shpallja e Pavarësisë më 17 shkurt 2008. Ky artikull i “The Economist” fillon me ngjarjen e cila vuri në sprovë shtetin e Kosovës dhe sundimin e ligjit në vend, vrasjen e liderit të SDP-së, Oliver Ivanoviq, transmeton lajmi.net. “Oliver... 

PA FLAMUR KOMBËTAR NUK DO TË KISHTE FLAMUR KOSOVAR!

Islam LAUKA Kam menduar që Ramush Haradinaj e ka afruar pranë vetes “babain” e kombit kosovar, Halil Matoshin, per t’i dhënë mend, pas lajthitjeve ideore, pa mbarim, të këtij të fundit, por duket se ka ndodhur e kundërta: Halili i ka dhënë mend Ramushit dhe me ato mend, në terr, Kryeministri iu turr flamurit kombëtar te sheshi “Idriz Seferi”, me polici e forca speciale, për të... 

Thelbi i arsytimeve politike në Kosovë është Qeveria

Ali Hertica Pjesërisht në ditët tona,ka gjetur vend një pjesëmarrje e theksuar politike si vlerë me përshkrimin e ndryshimit që ndodh me njerëzit,në kalimin nga gjendja natyrore në gjendje shoqërore.E rëndësishme është që tani njerëzit nuk duhet të jenë nën pushtetin arbitrar të të tjerëve.Sipas vrojtimeve të gjendjes natyrore ,sfera politike del nga një sferë tjetër sociale,në... 

A jemi brez i humbur?

shkruan  Fahri Xharra Komunikimi gojor midis dy kundërshtarëve politik shqipfolës nuk është shumë i bukur. Tingëllon më shumë si dy burracak pervers që debatojnë me temën: “I imi është më i madh se i yti”. Dhe, ndërsa këta kriminelë shkëlqejnë për madhësi, rrisin zemërimin e të shtypurve. Çfarë bëjmë me politikanët në Shqipëri, Kosovë dhe FYROM të cilët aspak... 

AVNI PONARI, KONSULLI I PËRGJITHSHMËM NDERI I JAPONISË NË SHQIPËRI, NDEROHET ME ÇMIMIN “JUSTINIANI I MADH”

Valdet ERMALI Këto ditë në Muzeun Historik (salla “Konstandin Shapataraku”) në Tiranë, Akademia Monarkiste Shqiptare organizoi veprimtarinë “Akademia e Çmimeve”, ku u ndanë çmimet “Mbretëresha Teuta”, “Justiniani i Madh”, Konstandini i Madh”, “Niket Dardani” e “Lekë Dukagjini” për personalitete të shkencës, monarkisë, diplomacisë, historisë, politikës, arsimit... 
© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch