Home » Archive for 18 Shkurt, 2018

NË FÖRSLÖV TË SUEDISË – EDHE FESTË EDHE KONTRIBUT

Mbrëmë më 16 shkurt 2018 (e premte) në Förslöv të Suedisë në një atmosferë festive nën përkujdesjen e Shoqatës Kulturore Shqiptare ”NënaTerezë” në  Ängelholm tëSuedisë, u organizua manifestim kulturor me rastin e 550 vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriotit Skënderbeut, 140 vjetorin e Lidhjes së Prizrenit dhe dhjetë vjetorin e Pavarësisë së Republikës së Kosovës. Kolorit... 

Programacioni i radio – Televizionit Kontakt

    Kosova - Një dekadë Pavarësi! Stafi i Radio-Televizionit Kontakt, në këtë përvjetor jubilar për Kosovën, ju sjell një gamë të gjerë programesh dedikuar kësaj dite speciale për mbarë shqiptarët. Qëndroni me ne! Program special me rastin e pavarësisë së Kosovës - 17 shkurt 2018 Ora 8.00 - ‬“Kryefesta e Kosovës në faqet e shtypit shqiptar” “Kryefesta... 

Përgjumja e arsyes pjell përbindësha

Nga Fahri Xharra “Dija e injoranca janë në kacafytje për sot e mot, veçanërisht në botën shqiptare”  Faik Konica. Pse Faik Konica ishte i tillë si e njohim ne në letrat tona? Sepse i përkiste gjakut të fisëm shqiptar Ai kishte krenari tipike të themeltë,sepse e vishte kostumin e qenjës së tij të kulturës bashkëkohore, të firmës së njohur europiano-perëndimore ,si rrallëkush... 

Çalimet dhe mashtrimet historike të profesorit shqiptar nga Varshava

Shkruan Fahri Xharra “ Epic songs of the Balkans have often been key in the construction of controversial nationalist ideas. In fact, they sing a common history”- nuk është e vërtetë që këngët epike të Ballkanit t`ishin çelsi i ideve nacionaliste tek banorët e saj .  Nuk është e vërtetë që ato e këndojnë  një histori të përbashkët . Nuk e di  se pse ia fillova me atë fjali... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch