Home » Archive for 25 Shkurt, 2018

100 VJETORI I KOMITETIT KOMBËTAR “MBROJTJA E KOSOVËS” NË SHKODËR DHE FTESA PËR 100 MIJË EURO PËR Z. BEHGJET PACOLLI

Së parit, pa dalë nga tema e librit për Hasan Prishtinën, për pa dalë as nga kjo sallë, e kam një propozim, mendim, sugjerim, quajeni si të doni vec po ua them. Po due me përfitue dhe nga rasti që sot e kemi këtu kryetaren e Bashkisë të Shkodrës, znj. Voltana Ademi, edhe ambasadorin e Kosovës në Tiranë, z. Syl Ukshini, edhe z. Jahja Lluka, këshilltarin për Diasporen të Kryeministrit... 

Toka e heronjëve të harruar

(Në kujtim të dëshmorit të parë të UÇPMB-së, Fatmir Ibishi)   Në rrethana të okupimit, pas luftës së Kosovës, rritja e ndikimit të ideve të çlirimit kombëtar, të propaganduara nga qarqet atdhetare brenda vendit, si dhe nevoja e vetëmbrojtjes nga terrori shtetror serb, bënë të domosdoshëm organizimin e lëvizjeve kombëtare shqiptare mbi themelet e të drejtës për çlirim... 

Kur një grup shikon se politika që udhëheq është e përshtatëshme

Ali Hertica   Në programin e shkencave politike thuhet se është e rëndësishme të shpjegohet se si mund të shkatërrohen llojet e ndryshme të legjislacioneve dhe si mund të ruhet secila prej tyre. Në trajtimin e këtyre dy temave, Aristoteli na i kujton pikëpamjet mbi drejtësinë, që janë  tema e  formave të ndryshme të qeverisjes, veçanërisht demokracisë dhe oligarkisë. Demkracia... 

Ekstremizmat ideologjikë dhe (anti)fetarë të “patriotëve”, janë të rrezikshëm për shqiptarët

Shkruan: Nehat Hyseni Histeritë ekstremiste antiislamike, si dhe ato radikaliste islamike, të proviniensës afro-aziatike dhe varianteve të tyre të importuara nga Europa perëndimore prej diasporës së shqiptarve që jetojnë dhe punojnë atje, sidomos atyre nga Lugina e Preshevës, nga Maqedonia dhe nga disa pjesë të Republikës së Kosovës, aktualisht paraqesin lëvizje të rrezikëshme... 

Federata etruske e 12 qyteteve

(We keep on believing the teaching that the Greeks and above all the Romans are the peoples to whom the Western world owes its origins. All of this is considerably exaggerated and based on historical falsehoods.(Prof . Graziano Baccolini  ) “Ne vazhdimisht i besojmë dhe  jemi duke i besuar asaj që shkruhet se Grekët dhe Romakët janë popujt  nga të cilët Perëndimi e ka origjinën. E gjithë... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch