Home » Archive for Shkurt, 2018

Ekstremizmat ideologjikë dhe (anti)fetarë të “patriotëve”, janë të rrezikshëm për shqiptarët

Shkruan: Nehat Hyseni Histeritë ekstremiste antiislamike, si dhe ato radikaliste islamike, të proviniensës afro-aziatike dhe varianteve të tyre të importuara nga Europa perëndimore prej diasporës së shqiptarve që jetojnë dhe punojnë atje, sidomos atyre nga Lugina e Preshevës, nga Maqedonia dhe nga disa pjesë të Republikës së Kosovës, aktualisht paraqesin lëvizje të rrezikëshme... 

Federata etruske e 12 qyteteve

(We keep on believing the teaching that the Greeks and above all the Romans are the peoples to whom the Western world owes its origins. All of this is considerably exaggerated and based on historical falsehoods.(Prof . Graziano Baccolini  ) “Ne vazhdimisht i besojmë dhe  jemi duke i besuar asaj që shkruhet se Grekët dhe Romakët janë popujt  nga të cilët Perëndimi e ka origjinën. E gjithë... 

Me Malin e Zi, demarkacioni po zgjatet,si do të zgjidhet me Serbin?

Mr.Sc.Refik HASANI Republika e Kosovës, ende nuk e ka zgjidhur definimin e kufirit shtetëror me Malin e Zi, për këto gati tri  legjislatura  të Parlamentit të Kosovës duke ndërruar deri më tani dy Komisione. Kjo stërzgjatje e definimin të këtij kufiri nuk është në favorin ton,pastaj kjo qasje dhe stërzgjatje do t’na kushton. Me Malin e Zi, nuk është dashur kjo që është duke... 

Kur lideret Kosovarë bëjn politika të gabuara

Ali Hertica Në qoftë se ka probleme lidhur me futjen e një forme qeverisjeje republke,ka probleme edhe për rujtjen e saj kështu që edhe Kosova duhet të këtë probleme të tillanë të ardhmen, ku nënvizohet si në përgjegjësi, edhe republika,kohë pas kohe, duhet të ripërtërihet duke u kthyra te parimet e origjinës. Kjo mund të ndodhë si pasojë e veprimeve nga jasht siq mundohet... 

D’ESTORNELLES de CONSTAND – NE E SABOTUAMM DHE E COPTUAMM TERRITORIN E SHQIPËRISË NË DOBI TË MALIT TË ZI

D’ESTORNELLES de CONSTAND Senator, diplomat e nobelist francez  (1852-1924) (Shkruante ky Sekretar i Komisionit të Caktimit të Kufijve të Shqipërisë dhe Malit të Zi në vitet 1879-1880)   “…Unë i kam shumë borxh Shqipërisë; unë do t’ia paguaj këtë borxh të rinisë…Në Shqipëri, për herë të parë, kam ndjerë se aty kishte, jo vetëm qënie, por njerëz që... 

Ministria: Kjo është e vërteta për autostradën Prishtinë-Gjilan

Zëvendësministri Kadriu, tha se kjo autoudhë po bëhet në interes të qytetarëve dhe jo të individëve të caktuar. Ai sqaroi se me këtë projekt po kursehet nga buxheti shuma prej 12 milionë eurosh. Në një konferencë për media të mbajtur sot, Ministria e Infrastrukturës është përpjekur të sqarojë edhe një herë procesin e ndërtimit të autoudhës Prishtinë-Gjilan. Në këtë... 

KUVENDI I SOTËM I KOSOVËS DUHET T’I VENDOSIN KUSHTE MALIT TË ZI

Ramiz LUSHAJ                 Dita e sodit, kur Kuvendi i Republikës së Kosovës, shtetit ma të ri të botës, po shkon drejt Ratifikimit të Marrëveshjes me Malin e Zi lidhur me Demarkacionin, përban një “ditë të zezë”, pasi i humbim mbi 80 km 2 tokë etnike shqiptare, për pafuqinë e fajësinë e Kosovës si dhe të Shqipërisë.                 Gjithato... 

Pse Serbisë i pranoheshin rrenët ? Pse shqiptarët nuk kemi gojë ?

Më kujtohet shumë mirë, në vitet e fundit të Apart-heidit në shtetin e Afrikës Jugore ,të bardhët shkonin aq larg sa që bëheshin edhe qesharak kur thonin që ata janë vendas në jugun e Afrikës dhe të zinjtë ardhacak..Pra,  pushtuesi nuk gjen mjete për të arsyetuar pushtimin e vet. Është për tu brengosur që serbët edhe pse i morën më shumë se gjysmën e tokave tona (1860,... 

Nesër seanca e Kuvendit të Kosovës per demarkacionin, Vetevendosja e kundërshton

Seanca e Kuvendit të Republikës së Kosovës, do të mbahet gjatë ditës së nesërme në orën 11:00. Në senancë pritet të hidhet në votim demarkacioni i kufirit të Kosovës me Malin e Zi, Edhe pse janë mbledhur për ta proceduar në Kuvend, çështja e procedimit të Projektligjit për Ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror në mes të Kosovës dhe Malit të Zi i ka gjetur... 

Ja pse ka degraduar edhe sistemi i mirënjohjeve dhe dekoratave në Shqipëri dhe në Kosovë

Nga Skënder S.KAPITI Shkak për këtë shkrim është fakti se shumë personalitete dhe media të shquara dhe meritore në Kosovë refuzuan dekoratat e dhena për dhjetëvjetorin e Pavaresise se Kosovës akorduar nga Presidenti aktual H.Thaçi. Me sa kam vëzhguar , ndjekur dhe lexuar arsyet e ketij refuzimi, une gjykoj se nuk ka se si që të mos degradojë ,të korruptohet dhe të  mos ketë... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch