Home » Archive for Mars, 2018

Avionët ushtarak përsëri manovrime mbi qiellin e Preshevës

Serbia ka vazhduar me provokime në Luginë të Preshevës. Në mëngjesin e djeshëm mbi qiellin e Preshevës përsëri janë parë avionët serb të të cilët kanë vazhduar manovrat e tyre. Qytetarët edhe kësaj radhe kanë filmuar aeroplanët të cilët ishin pothuajse mbi kulmet e shtëpive.  Read More »

Kosova po e braktis Preshevën ashtu sikurse Shqipëria ka braktisur Kosovën

Nga Ardian Muhaj Në një konferencë që u mbajt në korrik në Preshevë, u përqëndrova tek nevoja e renditjes së përgjegjësive politike mes Shqipërisë dhe Kosovës në rajon dhe tek shmangia e lënies së stafetës dhe gjuajtjes së ping-pongut mes Tiranës dhe Prishtinës në lidhje me shqiptarët e Preshevës. I qëndroj idesë se roli i Tiranës duhet të jetë mbështetës dhe jo... 

“Luftë” në rrugën e Kombit, protestuesit djegin kabinat e taksës

Situata në Rrugën e Kombit i përngjan një “lufte” të vërtetë. Qindra protestues janë përplasur me policinë e Shtetit duke shkatërruar çdo gjë dhe duke qëlluar me gurë edhe policinë. Të indinjuar nga taksa e lartë për Rrugën e Kombit, shqiptarët të mbledhur më së shumti nga Kosova dhe Kukësi kanë shpërthyer në dhunë ndaj policisë. Ata janë shprehur se fillimisht janë... 

Taksa e “Rrugës së Kombit” , taksë provokuese dhe antikombëtare

Nga Skënder S.KAPITI Janë veprimet dhe sjelljet ato prej të cilava vijnë opinionet, vlerësimet dhe pasojat e kushdoqoftë ai apo ajo: politikë, pushtet,ideologji e diplomaci e individit apo e grupit, qofshin ato haptazi apo intriguese e hipokrite. Kjo taksë është një rast i ri më i fundit i politikës antikosovare të Tiranës. Kjo sepse ,vetë caktimi i kësaj takse me monedhën euro... 

Demonstrimi qyqar i forcës së Serbisë mbi Luginën e Preshevës

Shkruan: Nehat Hyseni Avionët bombardues të Serbisë, të merkuren, më 28 mars 2018, na rikthyen kujtesën skenat e tmerrëshme të vitit 1989, me fluturimet tejet të ulëta mbi, pothuajse mbi pullazet e shtëpive dhe zhurmën shurdhuese që i trishtoi edhe foshnjet në djep. Ky maskarallëk qyqar e jocivilizues i Serbisë, sa duket, ishte përgjigje qyqare e kreut politiko-ushtarak serb ndaj... 

Fluturimi i avionëve ushtarak serb mbi Preshevë, një mesazh simbolik anti-shqiptar dhe amerikan në rajon

Ky akt terrorizmi nga ana e shtetit serb ndaj popullatës civile shqiptare në Kosovë Lindore, Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë përmes demonstrimit të forcës si reagim i ngjarjeve politike të ndodhura ditë më parë në Mitrovicë,  po shpërfaqë politikën e hapur të terrorit, frikës dhe ankthit ndaj kësaj popullate shqiptare. Fluturimet e kryera në lartësi aq të ulët, gati mbi pullazet... 

Romani “Loja, shembja e qiellit” i Bashkim Shehut u përfshi në konkurrimin për Prix Méditerranée Etranger 2018

Bashkim Shehu dhe romani i tij “Loja, shembja e qiellit” pasi fitoi çmimin letrar “Balkanika” dhe u botua në Francë, u përfshi në konkurrimin për Prix Méditerranée Etranger 2018, ku edhe meritoi Vlerësimin Special të jurisë. Prix Méditerranée Etranger është një nga çmimet letrare më të rëndësishme që jepet çdo vit në Francë për letërsinë e përkthyer. Fitues,... 

NJERIU ESHKENCTARI, TEK AKADEMIK JUSUF BAJRAKTARI

1. Një burrë tipik dardan, tërësisht me dritërim, me sojnitraditnore, me palcë zyrtari të pjekur, më mikpriti në atë dhjetor 2012 në zyrëne tij të drejtorit të Institutit të Historisë të Kosovës. Ai ishte prof. dr.Jusuf Bajraktari. Malësor i qytetërimit. Shkenctar i historisë së Rilindjes eBashkëkohësisë Kombëtare Shqiptare. Na priti si “të largët” (kisha shkue... 

Ja pse Serbia i trembet Kosovës

Nga Skënder S.KAPITI Në vitin 1912-1913 Serbia me ndihmën e pansllavizmit dhe me miratimin e Europës  e pushtoi  Kosovën, djepin e shqiptarizmit : barbarisht, me dhunë, me genocid   dhe me lloj –lloj masakrash të papara që nga koha e kryqëzatave mesjetare. Gjatë kësaj periudhe 100 vjeçare Serbia e shndërroi Kosovën në koloni të saj,  por kurrë nuk e gjunjëzoi , as nuk e nënshtoi... 

Kosova barazon me kampionin e Evropës

Ishte një sukses i madh, pasi Gjermania U-21 është kampione e Evropës në këtë kategori. Kosova U-21 ka arritur një sukses historik duke barazuar me Gjermaninë U-21, takim që u zhvillua në Mitrovicë, shkruan albinfo.ch. Edhe pse gjermanët kishin disa raste të mira shënimi, ndeshja përfundoi pa gola, çka ishte një sukses i madh, pasi Gjermania U-21 është kampione e Evropës në këtë... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch