Home » Archive for Mars 8th, 2018

Diskutohet çështja e sigurisë në komunë të Preshevës, problem permanent mbetet komunikacioni dhe qentë endacak

Nëm organizimin e KDNJ në Preshevë është mbajtur sot seminar mbi sigurinë në komunë të Preshevës. Në fund u evidentuan të gjitha problematikat ku më pas ato do të adresohet në misionin e OSBE ë Beograd. Këshilli për të drejtat e njeriut në Preshevë në tribunën e sotme ka diskutuar mbi sigurinë në komunë të Preshevë. Gjatë këtij takimi janë shtjelluar të gjithë faktorët... 

Një kryetar xhentëlmen si Shaip Kamberi, ja si i suprizon punëtoret e administratës komunale

Sot është 8 marsi, Dita ndërkombëtare e gruas. Kjo festë festohet në mbarë botën. Deri sa në Komunën e Preshevës nuk u vërejt ndonjë organizim institucional për nder të grave të punësuara në institucione komunale, në Bujanoc ishte krejt ndryshe. Kryetari i Komunës së Bujanocës, Shaip Kamberi u tregua mjaft i kujdesshëm në nderimin dhe rrespektimin e të punësuarave femra në... 

Gratë në Bernë demonstrojnë për paga të barabarta me burrat

Sipas demonstruesve, barazia në mes të gjinive në Zvicër është futur edhe në kushtetutë që nga viti 1981, dhe tash është koha e fundit që ajo edhe të jetësohet në praktikë. Me rastin e 8 Marsit, Ditës Ndërkombëtare të Gruas, sot në qytetin e Bernës rreth 500 gra e burra kanë demonstruar për barazinë e pagave në mes të burrave dhe grave, njofton srf.ch. Në fjalimet e mbajtura... 

I jepet lamtumira e fundit Astorit

31-vjeçari vdiq në një hotel në Udine të dielën, pak orë para se që ishte planifikuar ndeshja me Udinesen në Serie A. Mijëra tifozë të Fiorentinas janë mbledhur sot në varrimin e ish-kapitenit të skuadrës Davide Astori. Një numër i madh i fytyrave të famshme nga futbolli italian u mblodhën për t’i dhënë lamtumirën e fundit mbrojtësit italian. 31-vjeçari vdiq në një hotel... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch