Home » Archive for Mars 12th, 2018

Kotzias: Koha për zgjidhjen e çështjeve me Shqipërinë e Maqedoninë

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, është shprehur optimist në lidhje me negociatat e zhvilluara së fundmi me palën shqiptare për kufirin detar, duke thënë se tashmë pas dy vjetësh bisedime janë pjekur kushtet për zgjidhjen e problemeve të mbetura pezull mes dy vendeve. Deklaratën kreu i diplomacisë greke e ka bërë në një intervistë për gazetën “Documento”.  “Me këto... 

Pranvera prek fundjaven tuaj!

Shfleto ne Browser ​ Bukuritë e  Kastorias 1 Ditë Nisja: 17 Mars 15 € Rezervo Mbrëmje në Prishtinë 1 Natë / 2 Ditë Nisja: 17 Mars 45 € Rezervo Zbuloni sekretet e Malit të Zi 1... 

Pranverë në Itali!

Firenze Tiranë – Firenze – Tiranë Vajtje – Ardhje (25 Mars – 28 Mars) 124 € Rezervo Bergamo Tiranë – Bergamo – Tiranë Vajtje – Ardhje (1 Prill – 6 Prill) 125 € Rezervo Bologna Tiranë... 

ALBUMI MONOGRAFIK “AZEM HAJDARI DHE TROPOJA” NË 55 VJETORIN E LINDJES SË TIJ

Nga Ramiz LUSHAJ “Azem Hajdari dhe Tropoja”, album monografik me njëqind faqe format A4 e me ngjyra, botim i posaçëm në 55-Vjetorin e Lindjes (1963-11 mars-2018), pasqyron me kapituj të veçantë jetën e veprimtaritë, kontributet e meritat e tij si bir i Tropojës, si një nga politikanët shqiptar demokrat e atdhetar kombëtar. Trualli i tij epik deri në kufijtë e legjendave, lidhjet... 

“Karnavalet Ilire” në Bozovcë të Malësisë së Sharrit, Tetovë – Video

“Karnavalet Ilire” në Bozovcë të Malësisë së Sharrit  Read More »

Libri i artë etrusk në muzeun bullgar të Sofjes

“Unë nuk e dija që ishte polemika aq e madhe për rolin e madh të gjuhës shqipe për ndriçimin e gjuhës etruske dhe që kishte aq shumë shpjegime të qarta për këtë – shkruan Zacharie Mayani në librin e tij “Les étrusques commencent a parler“, Paris 1961.   ”Por si duket vullneti nuk ishte që të zbardhet e vërteta që vetëm nëpërmjet të shqipes i jepet dritë etruskishtes... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch