Home » Archive for Prill, 2018

Ajeti me dy gola për Baselin

Sulmuesi nga Kosova, Albian Ajeti, vazhdon të shkëlqejë për Baselin në Superligën zvicerane. Ajeti shënoi dy gola në fitoren e Baselit 6:1 ndaj Thunit edhe pse është paraqitur vetëm 22 minuta në fushë. Ai hyri në lojë në minutën e 68-të, derisa realizoi në minutën e 75-të dhe 86-të. Baseli forcon vendin e dytë, derisa titullin e ka siguruar të shtunën Young Boys pas 32 vitesh.    Ndërkohë,... 

Dy milionë albume të shitura nga Dua Lipa

Dua Lipa ka arritur shifrën 2 milionë përsa i përket albumeve të shitura në të gjithë botën. Këngëtarja shqiptare, e cila po korr sukses të jashtëzakonshëm në muzikë, e ka bërë të ditur këtë arritje me anë të një postimi në Instagram. “Dy milionë albume në të gjithë botën. I dua që të gjithë fansat dhe ekipin tim”, ka shkruar këngëtarja shqiptare. Kënga e fundit... 

Zviceranët kërkojnë traktat të ri me BE-në

Një sondazhi i  publikuar këtë të diel nga Institutit “GfS Bern” ka nxjerrë rezultatet interesante, duke pohuar se zviceranët mbështesin në shumicë planet e qeverisë vendase për të krijuar një traktat të ri me Bashkimin Evropian, i cili do të përfshinte edhe institucione arbitrazhi në ndihmë të zgjidhjes së disa mosmarrëveshjeve. 54% e të anketuarve në sondazh thonë se... 

Kanë përfunduar kërkimet për dy policët e aksidentuar mbrëmë në rrugën Hani i Elezit-Kaçanik

Kryetari i komunës së Hanit të Elezit, Refki Suma, ka bërë të ditur, se ende nuk ka asgjë të re lidhur me dy policët e humbur mbrëmë pas një aksidenti në magjistralen Kaçanik- Hani i Elezit. Kërkimet për dy policët e zhdukur pas rënies në lumin Lepenc nga rrokullisja e veturës kanë vazhduar gjat tërë ditës. Kryetari i Hanit te Elezit z. Suma ka thënë për KosovaPress se FSK... 

Integrim i suksesshëm i shqiptarëve në shoqërinë suedeze

Disa fjalë rreth filmit dokumentar “ Me shqiptarët në Suedi” i autorit Murat Koci. Ky film është i përkthyer edhe në gjuhën angleze, që e bënë më të pëlqyer dhe më të shikuar nga të gjitha etnitetet që jetojnë në këtë vend skandinav Nga  XHAVIT ÇITAKU Në festivalin e poezisë “ Sofra poetike” që u mbajt këto ditë në Boros të Suedisë u shfaq edhe filimi dokumentar... 

Aleanca shpirtërore-fetare, politike dhe gjeostrategjike Ortodokso-otomane( Ruso-turke) edhe në ditët e sotme!

Kohëve  të  fundit  është   gjithnjë  e më  mediatike  aleanca   ortodokso-islamike,  gjegjësisht  ruso-sllave  me  botën  islame! Rrënjët  e kësaj  aleance   që në  fillim të  saj,  por edhe tani   janë  tejet   prezente dhe funksionale. Gjatë periudhës së Luftës së Ftohtë, grupe terroriste, me bindje leniniste-marksiste dhe islamike, kishin mbështetjen... 

“Lidhja Shqiptare e Prizrenit”- ngjarja me e madhe në historinë e shqiptarëve

Nga Skënder S.KAPITI                                   Lidhja Shqiptare e Prizrenit prezantoi dhe paraqiti para botës moderne ekzistencën e kombit shqiptar dhe e shtroi për zgjidhje domosdoshmërisht problemin shqiptar në Ballkan. Pra, kjo është ngjarja më e madhe kombëtare shqiptare që zgjoi ndjenjën e lartë kombëtare të shqiptarëve si dhe u imponoi shteteve... 

Kujdes, dënime me burg nëse shkelni rregullat e trafikut në Serbi

Serbia ka ndryshuar rregullat e komunikacionit, që nga dita e djeshme (27 prill 2018). Atje ka filluar se zbatuari edhe një aspekt i ri i ligjit për komunikacionin. Siç mëson Koha në Prishtinë, ajo që ka rëndësi gjatë kalimit transit nëpër Serbi është se ka filluar matja e shpejtësisë mesatare gjatë vozitjes nëpër autostrada. Me këtë nënkuptohet se do të matet koha për të... 

Deputetët e Kosovës të painteresuar për Rezolutën për të pagjeturit

Janë bërë disa orë debat, por në fund Kuvendi i Kosovës nuk ka arritur të miratoi rezolutën e propozuar rreth zbardhjes së fatit të personave të zhdukur në luftën e fundit. Kjo për shkak se nuk kishte kuorum, pasi në sallë në momentin e votimit nuk gjendeshin 61 deputetë, minimumi i nevojshëm për të votuar. Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, pas dështimit për ta votuar rezolutën... 

Merkel dhe Trump, bisedojnë për tema të vështira

Vizita e Merkelit u konsiderua më parë si një vizitë e vështirë. Në agjendë qëndrojnë tema që kanë cenuar harmoninë e dikurshme të marrëdhënieve transatlantike. Urime, puthje, shtrëngim duarsh – Trump megjithë diferencat në qëndrime me kancelaren Angela Merkel, u tregua mjaft i përzemërt në Shtëpinë e Bardhë. Temat e bisedimeve nuk ishin të lehta. “Ajo është një grua... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch