Home » Archive for 4 Prill, 2018

Kush do ta mbrojë Luginën e Preshevës!

Ditëve  të fundit, shihet  ngjarje dhe veprime   politike dhe  ushtarake, që vështirë të  kuptohen  nga  popullata,  madje edhe për faktin që  ato shtrembërohen dhe  interpretohen sipas  qëllimeve  të ngushta politike, ideologjike etj! Veprime   dhe ngjarje  këto  që  lidhen  me Republikën e Kosovës, me Luginën e  Preshevës dhe së fundmi edhe me shtetin Amë- Shqipërinë(... 

PRESHEVA KA NEVOJE PER HAPJEN UNIVERSITETIT PUBLIK ME FAKULTETE TE SHKENCAVE NATYORE E SHOQERORE E JO DEPARTAMENT TE FAKULTETIT PER STUDIME ISLAME

Shkruan: Xhemaledin SALIHU, profesor   Me rastin e inicimit te Myftiut te Presheves per fillimin e procedurave te hapjes se departamentit te Fakultetit te Studimeve Islame ne Presheve, te cilen e perkrahu Keshilli I Bashkesise islame te Serbise ne Novi Pazar, ne mbledhjen e mbajtur keto dite.     PRESHEVA KA NEVOJE PER NJE UNIVERSITET ME FAKULTETE TE STUDIMEVE TE SHKENCAVE NATYRORE E SHOQERORE... 

Protesta kundër taksës së “Rrugës së Kombit” është e motivuar ekonomikisht, moralisht dhe patriotikisht

Nga Skënder S.KAPITI Janë veprimet, sjelljet dhe vendimmarrjet  ato prej të cilava vijnë reagimet , protestat, opinionet, vlerësimet dhe gjykimet personale dhe kolektive per pasojat  qe vijne prej kushdoqoftë ai apo ajo: politikë, pushtet, drejtesi, ideologji e diplomaci e individit apo e grupit. Kjo taksë është një rast i ri më i fundit i politikës antikosovare të Tiranës. Nuk... 

Perkujtim – Ndërron jetë gazetari Mehmet Latifi nga Presheva

Shkruan: Xhemaledin SALIHU Mehmet Latifin nuk e kisha gjenerate te shkolles, sepse ai ishte disa vjet me i ri. Mehmeti lindi ne Presheve dhe pati nje jete te veshtire, deri sa u largua nga Presheva e shkoi ne Struge, ku u prit se nje intelektual i mirefillte. Atje u martua me nje strugane dhe mete e lindi Aniten, nje vajze qe me sa dij merret me gazetari, sikur edhe prindi i saj Mehmeti. Ne vitin... 

STOP POLITIKËS DESTRUKTIVE NË KOSOVË !

Nga Hilmi GASHI – Politolog, Gjermani   Në Kosovë ka disa vite që është duke u zhvilluar një politikë, e cila përditë e më shumë po e damkosë Shtetin e ri euro-atlantik të Kosovës, është duke u luajtur me moralin dhe ndërgjegjen e qytetarëve të saj. Sigurisht dihet se në Kosovën tonë me 20 vjet liri e 10 vjet pavarësi ende funksionojnë (edhe hapur) shërbime të fshehta... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch