Home » Archive for 22 Prill, 2018

Zgjedhjet e reja parlamentare në Republikën e Kosovë s, janë të domosdoshme!

Shkruan: Nehat Hyseni Raporti i Progresit i këtij viti, ashtu siç ishte testi i PISA-s i vitit të kaluar për të arriturat në lëminë e arsimi, realisht ishte një pasqyrë e të arriturave të gjithëmbarëshme të Republikës së Kosovës në fushat e arsimit, gjyqësisë, shëndetësisë, luftës kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, demokracisë, mirëqeverisjes, etj. Për fat... 

SALI BERISHA NË TROPOJË

Sot,  prof. dr. Sali Berisha- lideri historik i Shqiptareve, ish presidenti e ish kryeministri i Shqipërisë, së bashku me zonjen e tij, Liri Berisha, ishte në Dushaj (Fierzë) për t’i shprehë ngushëllime kryetarit të Bashkisë të Tropojës, Besnik Dushaj, për humbjen e vëllait të tij të madh, Man Dushaj, në një aksident rrugor para dy ditëve në aksin Bajram Curri-Fierzë. Në këtë... 

U përuruan tetë romane në gjuhën suedeze të krijuesit shqiptar, Hamit Gurgurit

Krijues e përkthyes i shkëlqyer Kështu e vlerësoj punën krijuese të shkrimtarit Hamit Gurguri, Ana Matsson nga Shoqata e Shkrimtarëve suedez gjatë manifestimit letrar në Pallatin e Literaturës në qytetin bregdetar, Gothenburg të Suedisë Nga XHAVIT ÇITAKU Në kuadër të shënimit të ditës ndërkombëtare të librit, dje në Pallatin e Literaturës në Gothenburg të Suedisë u mbajt... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch